טוען..

1,500 יחידות דיור בהתנחלויות קודמו בזמן ממשלת המעבר

בפחות מחודשיים שבין הבחירות שהתקיימו ב-22/1/13, לבין כינונה של הממשלה החדשה ב-18/3/13, קודמו תכניות לבניית 1,506 יחידות דיור בהתנחלויות, כמחציתן בהתנחלויות מבודדות:

ב-30/1/13 בישיבת מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי אושרו להפקדה תכניות ל-80 יח"ד בהתנחלות כרמל, ל-28 יח"ד בהתנחלות טנא-עומרים,ול-46 יח"ד במעלה אדומים.

ב-18/2/13 הופקדה לעיון הציבור תכנית לבניית 620 יח"ד בהתנחלות עלי, וב-25/2/13 הופקדה תכנית להקמת 732 יח"ד במודיעין עילית.

23-4-13

בנוסף על כך, ב-4/2/13 פרסם משרד השיכון מכרז לבניית 40 יח"ד חדשות בהתנחלות אפרת.

המשמעות של קידום התכניות בתקופת ממשלת מעבר

בשל ההשלכות המדיניות, הפוליטיות והביטחוניות של הבנייה בהתנחלויות, כל שלב ושלב בתהליך התכנון מחייב אישור של הדרג המדיני (שר הבטחון).יש לשער כי שר הבטחון הקודם, אהוד ברק, אישר את קידום התכניות עוד לפני הבחירות, אך בתקופה שאחרי הבחירות, לפני כינונה של ממשלה חדשה, מן הראוי היה כי ממשלת המעבר תעכב את כל הליכי התכנון והבנייה באזורים שנויים במחלוקת, ותימנע מקביעת עובדות מדיניות בשטח. תחת זאת איפשרה הממשלה את המשך קידום ההליכים תחת "טייס אוטומטי", ובכך הספיקה לקבוע עובדות נוספות לפני הקמת הממשלה החדשה.

בחודש שלפני הבחירות – 620 יח"ד נוספות

יש לציין כי בחודש שקדם לבחירות, כשכבר נקבע מועד לבחירות, קודמו תכניות 620 יח"ד בהתנחלויות מבודדות בנוקדים, תקוע ועפרה.

23-4-13(1)

כמו כן, ב-15/1/13, פורסמו מכרזים לבניית 114 יח"ד באפרת ו-84 יח"ד בקרית ארבע.

 

תכניות חשובות הראויות לציון מיוחד

התכנית בעלי – פרס לעוברי עבירה ואישור במשתמע להשתלטות על אדמות פרטיות

מבין התכניות שקודמו לאחרונה, ראויה לציון מיוחד התכנית להתנחלות עלי. מדובר בתכנית שנועדה לאשר בדיעבד 377 יחידות דיור שנבנו בהתנחלות בניגוד לחוק וללא כל היתר, ולהוסיף בנייה חדשה של 243 יח"ד (סה"כ 620 יח"ד).

עד כה נמנעו הרשויות מלקדם תכנית בנייה להתנחלות עלי משום שההתנחלות יושבת גם על אדמות פרטיות ולא ניתן להכשיר את הבנייה בהן. אך נראה כי בשל לחץ המתנחלים והפנייה של פלסטינים בעלי קרקעות לבג"צ בדרישה להפסיק את הבנייה שמבוצעת בהתנחלות על אדמותיהם, הוחלט להכין את תכנית הבנייה השערורייתית.

התכנית כוללת בתוכה מובלעות של קרקע פרטית שעליה כבר קיימת בניה לא חוקית, אך מתעלמת מהן ונמנעת מלסמן את המבנים להריסה. כך יוצא שאישור התכנית יהווה אישור דה-פקטו לבנייה הלא חוקית על הקרקע הפרטית, ומובן שהקרקע לא תוכל לשמש את בעליה החוקיים.

יש להזכיר כי עלי היא התנחלות מבודדת, הנמצאת בלב הגדה המערבית, כ-30 ק"מ מהקו הירוק, במקום אשר בשום הסדר עתידי לא יכלל בשטחים שיסופחו לישראל.

לבסוף, התכנית מהווה עידוד לבניה בלתי חוקית, ומעבירה מסר למתנחלים שבנייה לא חוקית בהתנחלויות לא תפונה כי אם תזכה לאישור בדיעבד.

 

התכנית במודיעין עילית – שכונה חדשה לראשונה מזה כ-8 שנים

תכנית גדולה במיוחד שהופקדה היא התכנית לבניית 732 יח"ד במודיעין עילית, ולהקים את שכונת "קריית אלימלך" (מתתיהו צפון ג'). מדובר בהקמת שכונה חדשה בהתנחלות על כ-200 דונם, לראשונה מאז הוקמה שכונת "מתתיהו מזרח" לפני כ-8 שנים.