טוען..

מאחז חדש הוקם מדרום לבית לחם – תקוע ה

מתנחלים הקימו בשבועות האחרונים מחדש את המאחז הבלתי חוקי תקוע ה. במקום נבנה עד כה מבנה אחד ובאורח קבע נמצאים במקום מספר צעירים וצעירות. המאחז שוכן כשני קילומטרים מדרום להתנחלות תקוע שבגוש עציון מזרחית לבית לחם. בעבר נפרצה דרך לעבר הנקודה עליה הוקם המאחז מהמאחז תקוע ד הסמוך וגם כיום הוא משמש את המתנחלים כדי להגיע למקום.

המאחז תקוע ה, ינואר 2019

למרות שהמאחז פונה בעבר הוא הוקם בשנית.
זו הפעם השנייה שהמתנחלים מנסים להקים את המאחז הזה. לראשונה הוא הוקם בחסות מועצת גוש עציון לאחר חטיפת ורצח שלושת הנערים בקיץ 2014. באותם ימים הציבה מועצת גוש עציון מספר קרוונים במאחז הבלתי חוקי אך לאחר מספר שבועות המתנחלים פינו את המקום לאחר שהגיעו לסיכום עם שר הביטחון שבתמורה תאושר התוכנית המאחז הסמוך תקוע ד ולהפוך אותה לחוקית בדיעבד, כך על פי דיווחים בתקשורת. עוד פורסם כי שר הביטחון הבטיח למתנחלים כי בתמורה לפינוי המאחז הוא יאשר בהמשך הקמה של חווה חקלאית בתקוע ה.

בחודש מארס 2013 הושלמה עבודת צוות קו כחול במנהל האזרחי והשטח שעליו הוקם המאחז נחשב "אדמות מדינה". יחד עם זאת שטח המאחז לא נכלל בתחום השיפוט של שום התנחלות, כמו גם המאחז הסמוך לו תקוע ד'. הקמת המאחז תקוע ה בשבועות האחרונים מצטרפת לעוד מספר מאחזים בלתי חוקיים חדשים שהוקמו במהלך השנה האחרונה. לפרטים נוספים על הקמת המאחז בעבר לחצו כאן.

שלום עכשיו: ״בשנים האחרונות תחת ממשלות נתניהו רואים פעילות אינטנסיבית של החזרת תופעת המאחזים הבלתי חוקיים בעומק הגדה המערבית. מעבר להפרת החוק הבוטה והסיטונאית בצעדים אלו קביעת העובדות בשטח מחבלת קשות בסיכוי להסכם עתידי ועליה להיפסק לאלתר״.

 

 

וידאו שצולם ע"י פלסטינים השבוע בסמוך למאחז