טוען..

המדינה הודיעה לבג"ץ: המאחזים על קרקע פרטית יפונו

פרקליטות המדינה הודיעה היום לבג"ץ כי הממשלה החליטה לפנות את המאחזים שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית. המאחזים שנבנו על קרקע שאיננה קרקע פרטית, המדינה הודיעה כי היא תשקול האפשרות להכשירם. הממשלה מתחייבת לפנות עד סוף השנה את המאחזים שבעתירת שלום עכשיו אשר יושבים על קרקע פרטית. לגבי המאחזים שאינם בעתירה הזאת, לא נמסר מועד לפינוי.

הודעת המדינה באה על רקע עתירה של שלום עכשיו לבג"ץ נגד 6 מאחזים שנגדם הוציאה המדינה צווי פינוי אך מעולם לא מימשה אותם. לפי הנתונים שמסרה המדינה לשלום עכשיו, לפחות 70 מאחזים נמצאים באופן מלא או חלקי על קרקע פרטית.

מבין ששת המאחזים שבעתירה, בחמישה ישנם מבנים על קרקע פרטית, והמדינה מתחייבת לפנותם עד סוף השנה:

  1. גבעת אסף – כל 30 המבנים שבמאחז הם על קרקע פרטית
  2. רמת גלעד – 8 מתוך 15 המבנים שבמאחז הם על קרקע פרטית
  3. הרואה – 5 מתוך 26 המבנים שבמאחז הם על קרקע פרטית
  4. מצפה יצהר – 2 מתוך 7 המבנים שבמאחז הם על קרקע פרטית
  5. מעלה רחבעם – 2 מתוך 26 המבנים שבמאחז הם על קרקע פרטית
  6. מצפה לכיש – כל 14 המבנים אינם על קרקע פרטית

כמו כן, המדינה אישרה את נתוני שלום עכשיו לפיהם הבנייה במאחזים נמשכה גם בחודשים האחרונים למרות שכבר הוצאו צווי פינוי וכבר ניתן צו על תנאי על ידי בית המשפט.

נוסף לכך, מפרטת המדינה נתונים על הריסות ומימוש צווי הריסה שכבר נעשו וטוענת כי אכיפת החוק כלפי בנייה לא חוקית של מתנחלים היא גדולה יותר מהאכיפה נגד בנייה לא חוקית פלסטינית. כך למשל, לפי המינהל האזרחי בשנת 2009 נהרסו 33% מהמבנים הלא חוקיים שאותרו בהתנחלויות לעומת 17% בלבד בכפרים הפלסטינים. משלום עכשיו נמסר כי מדובר בנסיון הטעיה. רוב רובן של ההריסות בהתנחלויות הן של צריפים ואוהלים של נוער הגבעות בכל מיני מאחזונים שקמים ויורדים כל הזמן במטרה להתיש את המערכת. לו היו הורסים קרוב למאתיים מבנים אמיתיים בהתנחלויות, כולנו היינו שומעים על כך. למינהל האזרחי נוח להציג את משחקי החתול-ועכבר עם נוער הגבעות כאכיפה של ממש, כאשר הבנייה הבלתי חוקית המשמעותית והגדולה, נמשכת באין מפריע.