טוען..

המדינה לבגצ: יש לפנות את המתנחלים שפלשו לבית המכפלה בחברון.

היום הגישה המדינה תגובה לעתירת המתנחלים למניעת פינויים מבית המכפלה בחברון. המדינה קובעת שדין העתירה להידחות ושעל המתנחלים הפולשים לפנות את המבנה. בין השאר קובעת המדינה כי המתנחלים פעלו בחוסר נקיון כפיים ו"במקום לפעול למיצוי ההליכים המשפטיים … עשתה העותרת דין לעצמה, קבעה עובדות בשטח ופלשה אל המבנה". עוד קבעה המדינה כי המתנחלים "לא דייקו בעתירתם בהצגת העובדות".

נזכיר כי ביולי 2017 פלשו מתנחלים לבית אבו-רג'ב בחברון בתואנה שהם רכשו את הזכויות בו. סמוך לאחר מכן הגישו בעלי הבית הפלסטינים עתירה לבג"צ בדרישה לפנות את המתנחלים, והמדינה בתגובתה קבעה כי על המתנחלים להתפנות ואף הצהירה שהיא הקצתה שבוע למו"מ עם הפולשים על פינוי מוסכם.

אך בעקבות עתירת הפלסטינים, הגישו המתנחלים את העתירה הנוכחית בדרישה שלא לפנות אותם מהבית, ובית המשפט נתן צו ארעי האוסר על הפינוי עד להחלטה אחרת. בינתיים, עיכבה המדינה את מתן תגובתה שוב ושוב, עד אחרי החגים. כעת צפוי בית המשפט להכריע אם להשאיר את הצו הארעי על כנו, ואם להורות על פינוי המתנחלים בעתירת הפלסטינים.

שלום עכשיו: "תשובת המדינה מדברת בעד עצמה: הספין של המתנחלים כאילו הם רכשו את הבית וכאילו יש להם זכות לפלוש אליו התברר כשקרי. ממשלה אחראית צריכה לפנות את הפולשים מהבית מיד, ולנסות להציג לפחות מראית עין של אכיפת חוק, ולא לחכות שבג"צ יכריח אותה לעשות זאת".

על המשמעויות של ההתנחלות החדשה בבית אבו רג'ב בחברון – ראו כאן.

מפת חברון בית המכפלה

לקריאת תגובת המדינה לבג"צ – ראו כאן.