טוען..

שמורות טבע נגד פלסטינים

לפני כשבועיים קיבלו עשר משפחות פלסטיניות מהכפר דיר איסתיא צווי פינוי נגד 1400 עצי זית. עצי הזית נטעו באדמות פרטיות של פלסטינים בתוך ואדי קנה, נחל יפיפה שנראה כחלקת גן עדן ושהוכרז על ידי המפקד הצבאי כשמורת טבע. הוואדי עצמו רחב, ודפנות ההרים מלאי עצים צפופים וכבירים. בתחתית, נחל שבחורף מתמלא מים. גם היום, לקראת הקיץ החם, נותרו אזורים שניתן לטבול את הגוף במים צוננים. בתוך הוואדי עצמו עשרות בוסתנים של עצי פרי רבים – לימונים, תפוזים וזיתים של פלסטינים תושבי הסביבה.

כמה מעצי הזית שמיועדים לפינוי בואדי קנה

כמה מעצי הזית שמיועדים לפינוי בואדי קנה

הנחל מוקף בהתנחלויות. מכל זווית של הוואדי ניתן לראות התנחלות: ממזרח – ההתנחלות עמנואל, מדרום ההתנחלויות יקיר ונופים. מצפון וממערב ההתנחלות הגדולה קרני שומרון, שזה עתה נחנכה בה שכונה חדשה של 50 יחידות דיור. ביום העצמאות האחרון ביקרו בואדי אלפים רבים של מתנחלים, ערכו בו פיקניקים וטיילו להנאתם.

בגדה המערבית צה"ל אחראי על כל תחומי החיים, גם על שמירת הטבע. פקחים מטעם קמ"ט (קצין מטה) שמירת הטבע והגנים הלאומיים של המינהל האזרחי, שאחראים על הגנת שמורות הטבע מפני מפגעים, איתרו לאחרונה את נטיעות העצים החדשים והוציאו צווי פינוי ל-1,400 עצי זית.  לא רחוק מהעצים הללו, הוקם בשנים האחרונות  המאחז הלא חוקי אלוני שילה (שמכונה גם "נוף קנה"). לפי מידע שהועבר לשלום עכשיו באופן רשמי מהמינהל האזרחי, כמעט כל המאחז כולו נמצא בתוך שמורת הטבע. מאחז שלם, עם בתים, כבישים, חשמל ומים מצוי במלואו בתוך השמורה. בחודשים האחרונים נמצא המאחז בתנופת בנייה ומוקמים בו בתי קבע חדשים. עבור קמ"ט שמירת הטבע בתים, יציקות ביטון, חפירת יסודות ומערכות ביוב, אינם פגיעה של ממש בשמורת הטבע המיוחדת, אבל נטיעת עצים (!) בלב אזור של בוסתנים וכרמים – זה כבר דורש פעולה ופינוי מיידי.

wadi_qana_map

לא די בכך. שאלת הזמן גם כן מהרהרת במחשבות. מדוע דווקא עכשיו חשוב לעקור את עצי הזית הרבים. וואדי זה וודאי אינו בתולי וכאמור, יש בו בוסתאנים רבים. עצי הזית המדוברים מצויים על אדמות פרטיות לצד עצי זית אחרים שצווי הריסה אינם מרחפים כעת על עתידם. האם, אם כן, נישול ושליטה על אדמות הם שיקולי מתן הצו או הדאגה האמיתית לשלום שמורת הטבע?
אין זו הפעם הראשונה ששמירת הטבע משמשת כתירוץ להשתלטויות או נישול פוליטי. לאחרונה אנחנו עדים לפעילות נמרצת של רשות שמורות הטבע במזרח ירושלים, שנועדה להגביל את הנוכחות הפלסטינית תחת התירוץ של שמירת הטבע. הכוונה להכריז על מורדות הר הצופים כגן לאומי, היא אחת הדוגמאות המובהקות לכך.

אחד מצווי הפינוי: "תיאור המפגע: נטעו עצי זית צעירים, כ-1000 עצים".

אחד מצווי הפינוי: "תיאור המפגע: נטעו עצי זית צעירים, כ-1000 עצים".