טוען..

הופקדה תוכנית ל"שער השומרון" – אזור תעשיה נוסף בין ההתנחלות אריאל לקו הירוק

ביום שישי, 2.6.23 הופקדה בוועדת התכנון העליונה, תוכנית לאזור תעשיה "שער השומרון" (יוש/192) במטרה לייצר "רצף התיישבותי". על פי פרסומי התוכנית, שטח אזור התעשיה יהיה כ 2,700 דונם ממערב לאזורי התעשיה של ההתנחלויות אריאל וברקן."שער השומרון" עתיד להיות אזור התעשיה הגדול ביותר בגדה המערבית עם 2 מיליון מ"ר של שטחים לתעשייה וינצל את היתרון של כביש 5 והקרבה למרכז הארץ לשינוע סחורות ואנשים. בפועל, שער השומרון עתיד למחוק את הקו הירוק, להכניס את כלכלת ישראל לשטחי הגדה המערבית ולתמוך בכלכלת ההתנחלויות, בעיקר באמצעות תשלומי מיסי הארנונה שיזכו להן מועצה האזורית שומרון, וכן המועצות המקומיות אלקנה ואורנית.

 

התוכנית לאזור התעשיה החדש בגדה המערבית, "שער השומרון" אושרה על ידי הדרג המדיני בפברואר 2020 והופקדה בוועדת התכנון העליונה ביום שישי האחרון, 2.6.23 ,. אזור התעשיה יבנה בעיקר על אדמות הכפרים הפלסטינים סינריא, ראפאת, וא-זאוויה. אזור התעשיה עתיד להבנות על שטח המוכרז לפי המנהל האזרחי כאדמות מדינה, אולם הוא כולל מובלעת אחת לפחות של אדמה פרטית בלב התוכנית.

מעבר לעובדה כי מדובר על הקמת התנחלות חדשה בצורה של אזור תעשייה, התוכנית גם עוררה ביקורת ציבורית על כך שאין צורך באזור תעשייה נוסף, שכן האזור רווי באזורי תעשייה (מעבר לא.ת אריאל מערב וברקן, התוכנית גם ממוקמת בקרבת אזורי תעשייה בכפר קאסם וראש עין שבתוך מדינת ישראל), ועל הפגיעה החמורה בטבע.

 

שער השומרון עתיד להיות אזור התעשיה הגדול ביותר בגדה המערבית, שטחו 2,690 דונם ויכלול 2 מיליון מ"ר של אזורי מסחר ותעשיה. אזור התעשיה יבנה מדרום ומצפון לכביש 5 ויתבסס על הכביש ובעתיד מתוכנן חיבור תחבורתי לרכבת ישראל. לצד שטחי התעשיה והמסחר ייבנו מבני חינוך, בנייני משרדים, מתחמי ספורט, פנאי ותיירות.

 

שלום עכשיו: מפעל ההתנחלויות עומד לקבל תמיכה כלכלית אדירה בדמות של אזור תעשיה של 2 מיליון מ"ר שיגדיל את מיסי המועצה האזורית שומרון, יחזק את כלכלתה וכמו במקרים אחרים מהעבר, יעניק מעט מאוד, אם בכלל, לכפרים הפלסטינים והפלסטינים עצמם. אזור התעשיה שער השומרון עתיד להכניס את כלכלת ישראל עמוק למנגנון הכיבוש ולהפוך אלפי ישראלים לעובדים לטובת מפעל ההתנחלויות. שער השומרון הוא התנחלות תעשייתית מסוכנת לא רק לתושבי הכפרים שאדמותיהם יילקחו, אלא לציבור הישראלי והפלסטיני כולו. לא בשורה כלכלית יש כאן, אלא בשורה נוספת של מפעל ההתנחלות והכיבוש.