טוען..

ממשלת נתניהו פתחה במתקפת בנייה בהתנחלויות עם 11 אלף יחידות דיור חדשות

בעקבות ההחלטה באו"ם על קבלת מדינה פלסטינית לצד ישראל, הוציאה ממשלת ישראל שורה של הודעות על בנייה בהיקף חסר תקדים של כ-11,700יחידות דיור חדשות בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. חלק מהבנייה המתוכננת עלולה להיות קטלנית עבור הסיכוי לפתרון של שתי מדינות. ניסינו לאסוף אתהמידע שפורסם ולהסביר במה מדובר:

  1. E1קידום תכניות של 3,426 יחידות דיורקידום תכנון;
  2. הכרזה על 3,000 יחידות דיור חדשות בגדה המערבית ובמזרח ירושליםמכרזים לביצוע;
  3. תכניות בנייה במזרח ירושלים – 5,310 יחידות דיורקידום תכנון.

1. E1 איום ישיר על פתרון של שתי מדינות

הממשלה החליטה לאשר את קידום תכניות הבנייה ב-E1. היום (5/12/12), אישרה מועצת התכנון העליונה שבמינהל האזרחי את הפקדת שתי תכניותלבניית 3,426 יחידות דיור באזור E1. כפי הנראה מדובר בתכנית מס' 420/4/10 לבניית 2,400 יח"ד, ובתכנית מס' 420/4/7 לבניית 1,250 יח"ד. מדובר בתכניות שהוכנו בעבר ואף אושרו להפקדה בשנת 2004, אך בעקבות לחץ של הנשיא בוש, החליט רהשרון להוריד את התכניות מסדר היום.

משמעות הבנייה ב-E1 עלולה להיות קטלנית לפתרון של שתי מדינות. E1 חותכת את הגדה המערבית בלבה ומונעת אפשרות של רצף טריטוריאלינורמאלי לפיתוח מדינה בת קיימא. הלב הכלכלי, הפוליטי והחברתי של המדינה הפלסטינית העתידית הוא במזרח ירושלים, רמאללה ובית לחם. התכניתמונעת את האפשרות לפתח את מרכז המדינה הפלסטינית, ומבודדת את מזרח ירושלים משאר הגדה המערבית. במלים אחרות, לא נוכל להגיע להסכםשל שתי מדינות לשני עמים, אם ב-E1 תוקם התנחלות ישראלית ענקית, אלא אם כן ההתנחלות תפונה.

ההליך הצפוי מאישור התכנית עד לביצוע:
לאחר שמועצת התכנון העליונה תאשר את התכניות להפקדה, התכניות יפורסמו ויופקדו לעיון הציבור, ויינתנו 60 יום להגשת התנגדויות.