טוען..

שני מאחזים חדשים הוקמו בשטחים

לראשונה מאז 2005, הוקמו בגדה המערבית שני מאחזים חדשים: "נחלי טל" מצפון-מערב לרמאללה, ו"צופים צפון" סמוך להתנחלות צופים ליד קלקיליה. בניגוד למאחזים הספוראדיים של נוער הגבעות המפונים מדי כמה שבועות בידי כוחות הבטחון, הפעם מדובר בהתנחלויות של ממש בהן ניכר הסיוע של הרשויות, והן כוללות קרוואנים, תשתיות, חשמל, מים ודרכים. מתגובת המינהל האזרחי לתלונות שלום עכשיו עולה כי בשלב זה אין כוונה לפנות את המאחזים.

שלום עכשיו: "נתניהו, שהחל את כהונתו בנאום בר אילן בהתחייבות לקדם פתרון של שתי מדינות לשני עמים, מסיים אותה, אחרי שהפר כמעט את כלהבטחותיו, באקורד סיום צורם במיוחד. לאחר שחילקה פרסים לפורעי החוק שבנו על קרקע פרטית במגרון ובאולפנה, ממשיכה הממשלה לעשות צחוק משלטון החוק ולאפשר למיעוט קיצוני להקים מאחזים חדשים ולקבוע עובדות בשטח שפוגעות בסיכוי של ישראל להגיע להסדר עם הפלסטינים".

 

המאחז "צופים צפון" – מצפון להתנחלות צופים

בשבועות האחרונים הוקם מאחז חדש מצפון להתנחלות צופים סמוך לקלקיליה. המאחז כולל חמישה קרוואנים, חשמל ותשתיות, ומתגוררות בו משפחות צעירות. המאחז הוקם בנסיון למנוע את העתקת גדר ההפרדה שאמורה היתה להתחיל בקרוב, בהתאם להוראת בג"צ.

המאחז צופים צפון

המאחז צופים צפון

המאחז הוקם בתוך התחום המוניציפאלי של ההתנחלות צופים בשטח שבו קיימת תכנית בנייה בתוקף להקמת 1,200 יחידות דיור (תב"ע מס' 149/2). אתהפיתוח והבנייה בהתנחלות צופים יוזמת חברת לידר שבבעלות המיליונר לב לבייב, אשר בבעלותה קרקעות באזור ההתנחלות. בעת הדיון בבג"צ על תוואי גדר ההפרדה בצופים, טענה חברת לידר כי שינוי תוואי הגדר ייפגע בזכויותיה הכלכליות ויימנע ממנה לבנות כ-1,200 יחידות שאושרו בעבר. ב-9/9/09 דחה בית המשפט העליון את טענות לידר ופסק כי תוואי גדר ההפרדה שנבנה מצפון להתנחלות אינו חוקי, כי הוא נבנה במטרה לאפשר את מימוש תכנית בנייה להרחבת ההתנחלות ולא משיקולים בטחוניים: "וודאי שתכנית מתאר להרחבת ישוב ישראלי אינה יכולה להוות נימוק דומיננטי לתוואי שנקבע על ידי המפקד הצבאי" (בג"צ 11344/03).

בית המשפט הורה למשרד הבטחון להזיז את תוואי הגדר כך שרוב שטח התכנית יישאר מחוץ לגדר. בחודשים הקרובים היה אמור משרד הבטחון להתחיל בעבודות בניית התוואי החלופי בהתאם להחלטת בג"צ, אך ללא פינוי המאחז החדש, לא ניתן יהיה להשלים את העבודות.

ZufimMapHeb

המאחז "נחלי טל" – צפונית-מערבית לרמאללה, בין ההתנחלות נריה (טלמון ב') ונחליאל

המאחז נחלי טל, מזגנים וכל הנוחיות

המאחז נחלי טל, מזגנים וכל הנוחיות

בחודשים האחרונים בוצעו עבודות הכשרת קרקע, פריצה וסלילה של דרכים מצפון להתנחלות נריה. במקום הוצבו 7 קרוואנים שחוברו לתשתיות מים וחשמל, בנוסף למבנה קבע אחד. המועצה האזורית מטה בנימין דיווחה בעבר באתר האינטרנט שלה על פיתוח ופריצת דרכים במקום, ואף סימנה את המקום כיישוב במפת ההתנחלויות שפירסמה.

המאחז הוקם על אדמות שהוכרזו כאדמות מדינה ונכללו בתוך תחום השיפוט של ההתנחלות טלמון. בשנת 2002 נעשה נסיון ראשון להקים במקום מאחז והוצבו בו שתי מכולות לא מאויישות אשר הועברו לאחר מספר חודשים לשטח התנחלות סמוכה.

באוגוסט 2007 הוקם בשטח כרם ענבים (המכונה "כרם אביה") בשטח של כ-80 דונם והוא נוהל בידי תושב אחת ההתנחלויות הסמוכות. ב-2009 נבנה מבנה קבע במזרח הכרם אשר אוייש בידי צעירים לצרכי שמירה. לאחרונה, הוספו תשתיות וקרוואנים והמאחז אוכלס במתנחלים נוספים.

MapNahaleiHeb