טוען..

שר הבטחון אישר 294 יחידות חדשות בביתר עילית ומרכז מסחרי ודיור מוגן באפרת

שר הביטחון אישר שיווק של 294 יחידות דיור חדשות בהתנחלות בית"ר עילית באתר B3, לפי תכנית בניין עיר מס' 426/8, בתשעה מגרשים. בהתנחלות אפרת אישר שר הבטחון שיווק של מרכז מסחרי ומתחם לדיור מוגן בגבעת הזית לפי תכנית בניין עיר מס' 410/5/4.
האישור לשיווק הוא האישור האחרון שנדרש מהממשלה לפני תחילת בנייה בהתנחלויות. השלב הבא הוא פרסום מכרז על ידי משרד השיכון, ולאחר שייקבעו הקבלנים הזוכים הם יוכלו להתחיל בבנייה מיד עם קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית (הליך שלא דורש אישורים נוספים של הממשלה).

בשלום עכשיו מוסרים שממשלת ישראל ממשיכה לפגוע באינטרס הישראלי על ידי המשך הבנייה בהתנחלויות ויצירת עובדות בשטח שיקשו מאוד על האפשרות להגיע להסכם של שתי מדינות לשני עמים. דווקא הבנייה ב"גושים" עלולה להיות מסוכנת ביותר משום שהיא מגדילה את השטח שעליו ישראל תצטרך לשלם בחילופי השטחים ועלולה ליצור מצב בלתי הפיך שבו המחיר לחילופי השטחים יהיה יקר מדי. מדינת ישראל תוכל לבנות בגושים אך ורק אחרי הסכם עם הפלסטינים שבו ייקבעו הגבולות הברורים והקבועים.

 

מאז תום ההקפאה בספטמבר 2010, אישרה הממשלה לפחות 800 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות ב-11 התנחלויות שונות. בעקבות הרצח באיתמר הודיעה הממשלה אישור בנייה חדשה של 390 יחידות דיור חדשות:

  • מודיעין עילית – 200 יח"ד
  • אריאל – 100 יח"ד
  • מעלה אדומים – 40 יח"ד
  • כפר אלדד (התנחלות שהוגדרה במקור "זמנית", ממזרח לבית לחם) – 50 יח"ד

 

בנוסף נודע על אישור התכניות הבאות:

ישיבה מדרום לאפרת – תכנית מס' 495 לבניית קמפוס חדש בשטח של למעלה מ-60 דונם (התכנית הופקדה בינואר 2011). 
קריית נטפים – תכנית מס' 129/2 לבניית 86 יח"ד בקריית נטפים (מתוכן כ-75 כבר נבנו והתכנית מכשירה אותן בדיעבד). התוכנית הופקדה באפריל 2011.
חלמיש – תכנית מס' 203/2/2 לבניית שכונה חדשה בחלמיש (24 יח"ד לפחות) אושרה להפקדה ב-13/4/11. האישור ניתן כתוצאה מעתירה שלום עכשיו לבג"צ נגד הבנייה הבלתי חוקית שהחלה במקום.
לפי דיווחים בתקשורת אושר קידום תכניות לאישור בדיעבד של הבנייה בהתנחלויות: רותם, חמדת, נופים וסנסנה.
תחילת תכנון לחיבור ההתנחלות גבעת זאב עם ירושלים – במשרד השיכון התחילו לעבוד על תכנית לבניית 800 יח"ד חדשות מדרום להתנחלות גבעת זאב.

אישורי שר הבטחון לשיווק בנייה חדשה או לקידום תכניות חדשות אינם פומביים ולכן אין לדעת אם האישורים שעליהם נודע לנו הם אמנם כל האישורים שניתנו, יתכן שהיו רבים נוספים.