טוען..

אל תהפכו את הר הבית לזירת הפגנות, אל תדרדרו אותנו למלחמת דת

משוגעים רדו מההר!
למה העליות המאורגנות של קבוצות יהודים להר הבית הן מעשה פוליטי מסוכן

נתניהו אישר לחברי הכנסת לערוך ביקור "ניסיון" בהר הבית ב-29/8/17. למה זה פסול ומסוכן?

זה לא ביקור דתי אלא ביקור הפגנתי פוליטי – ביקור הח"כים, כמו גם הביקורים המאורגנים של תנועות המקדש בהר הבית, אינם מעשה דתי, גם אם הם רואים זאת ככזה. מדובר בהפגנת ריבונות ובתביעת בעלות. (ח"כ לשעבר משה פייגלין קרא ליהודים לעלות להר "כי רק כך אנחנו שומרים על הריבונות במקום", ובהזדמנות אחרת אמר: "זה לא עניין דתי, זה עניין ריבוני"). הם הופכים את הר הבית להתנחלות, ולזירה של הפגנות.

ה"דרישה" להתפלל בהר הבית היא המצאה חדשה – רוב רובם של היהודים שומרי המצוות בארץ ובעולם, חרדים או חובשי כיפות סרוגות, מעולם לא ראו חובה דתית להתפלל בהר הבית או לבקר בו (ההלכה אף אוסרת זאת. בכניסה להר הבית יש שלט של הרבנות שמזהיר כי לפי ההלכה אסור לבקר בהר הבית). אנשי תנועות המקדש מהווים מיעוט קטן מתוך הציבור הדתי, ומיעוט קטן עוד יותר מכלל הציבור היהודי שלא רואה חובה דתית להתפלל בהר הבית. אך הם זוכים לתמיכה פוליטית נרחבת (כי כאמור, מדובר בעניין פוליטי ולא עניין דתי).
כשהרב קוק, הרב הראשי של ארץ ישראל, נשאל ע"י הבריטים בועדת החקירה שבעקבות מאורעות תרפ"ט מהן הדרישות של היהודים בארץ, הדרישה שלו היתה להתפלל בכותל, הוא לא העלה בדעתו לדרוש תפילה בהר הבית.

יש לנו מסורת ארוכה של סובלנות והתנהלות בחכמה ובשכל. במסורת היהודית תמיד מדגישים שדוד המלך קנה את הר הבית (גורן ארונה) בכסף, כפי שעשה אברהם במערת המכפלה ויעקב בשכם. למרות שדוד כבש את כל העיר והיה יכול לקחת את השטח לעצמו בכוח, והיתה לו הבטחה אלוהית וזכות אבות, בכל זאת הוא בחר לכבד את אנשי המקום ולקנות הזכות בכסף מלא. הר הבית בידינו, ותמיד היה לנו השכל לאפשר לווקף המוסלמי לנהל אותו כמרחב מוסלמי בטוח והדבר לא פגע בזיקתנו העמוקה למקום. הפעילות של הימין בהר הבית היא אדנותית וכוחנית, זרה למסורת שלנו, שבגאווה משיחית מביאה להסתבכות עם כל העולם המוסלמי.

טירוף משיחי שמוביל אותנו לעימות עם העולם המוסלמי. יש למעלה ממיליארד מוסלמים בעולם. כמעט בכל בית מוסלמי, גם במלזיה או בהודו, יש תמונה של כיפת הסלע או של מסגד אלאקצא. הקדושה של הר הבית לאיסלאם היא עובדה קיימת (בלי קשר לשאלה האם ירושלים מוזכרת בקוראן). הפרובוקציות והנסיונות לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית עלולים לגרום לפיצוץ ולאחד את כל העולם המוסלמי נגדנו.

יכולה להיות זיקה דתית ולאומית למקום גם בלי מימוש של בעלות עליו – דורי דורות היה עם ישראל קשור בטבורו להר הבית, גם בלי שהיתה לו ריבונות בו. מדינת ישראל נבנתה וקמה בארץ ישראל בגליל, בנגב, בתל אביב ובירושלים גם כשהר הבית לא היה בידינו. הזיקה שלנו לארץ ישראל לא מתחילה ונגמרת בהר הבית. הציונות שמה את הארץ ואת המדינה במרכז והנסיון להעמיד את הריבונות בהר הבית כערך ציוני הוא דווקא עיוות של ערכי הציונות.

נתניהו שוב בוחר להיכנע לימין הקיצוני ולשחק בגפרורים מעל חבית חומר נפץ פתוחה. דווקא אחרי סערת ה"מגנומטרים" שהרעידה את אמות הסיפים באזור ודרדרה את קשריה של ישראל עם שכנותיה לשפל עמוק, ודווקא ימים אחדים לפני עיד אלאדחא המוסלמי, בוחר ראש הממשלה לאפשר לפרובוקטורים בימין המשיחי לקיים "פיילוט" של עלייה להר הבית.