טוען..

חונכים פרובוקציה בירושלים – ההתנחלות בראס אלעמוד

בעוד נתניהו משלים את ביקורו בארה"ב, המתנחלים עורכים טקס חנוכה ל-60 יחידות דיור שנבנו בלב השכונה הפלסטינית ראס אלעמוד במזרח ירושלים. המבנה כבר הושלם לפני חודשים אחדים וכמה משפחות מתנחלים כבר עברו להתגורר בו, אך המתנחלים בחרו לקיים את הטקס דווקא בתזמון הנוכחי כדי ליצור פרובוקציה גדולה.

Maale Zeitim heb - Copy

ההתנחלות בראס אלעמוד (הידועה גם בשם "מעלה זיתים"), החלה ב-1997 כאשר נכנסו מתנחלים לבית פלסטיני. הבית, והקרקע הסמוכה לו, נרכשו ע"י ד"ר ארווין מוסקוביץ, מיליונר אמריקאי שתומך בהתנחלויות. תכנית מס' 4689 לבניית כ-130 יחידות דיור במתחם אושרה בסמוך לאחר מכן. השלב הראשון של ההתנחלות, 50 יחידות דיור, הושלם ב-2003 ומתנחלים עברו להתגורר במתחם. שלב ב', של 60 יחידות דיור, הושלם בחודשים האחרונים וכעת הוא נחנך בטקס רב רושם. השלב השלישי, לבניית 20 יחידות נוספות, תקוע בשלב זה משום שבשטח שמיועד לבנייה שוכן בית פלסטיני בו מתגוררת משפחת חמדאללה.

המתנחלים מנסים כבר שנים רבות לסלק את משפחת חמדאללה מביתה. הקרקע היתה בבעלות חסידי חב"ד לפני 1948, ועל בסיס זה הוחזרה לבעלים היהודים מידי האפוטרופוס הכללי. בתביעה שהוגשה לסילוק המשפחה מהבית, הצליחה המשפחה לשכנע את בית המשפט כי היתה התיישנות, מרגע ששוחרר הנכס מהאפוטרופוס עד לתביעת הפינוי. אך המתנחלים לא מוותרים. מחר (26/5/11) ידון בית המשפט בטענתם כי אחד החדרים בבית משפחת חמדאללה נבנה אחרי תקופת ההתיישנות, ולכן שייך להם. אם יפסוק בית המשפט לטובת המתנחלים, משפחת חמדאללה תיאלץ לחלוק את ביתה עם המתנחלים מה שיהפוך את חייהם לסיוט. במצב כזה יהיה למתנחלים קל יותר להפעיל לחץ על המשפחה לעזוב ו/או למכור את הבית.

 

מתחם נוסף שהולך ומוקם בימים אלה בראס אלעמוד הוא מתחם משטרת ש"י, "מעלה דוד", שמשופץ על ידי המתנחלים לכדי 17 יחידות דיור חדשות.