טוען..

המנהל האזרחי הרס את בית הספר בכפר הפלסטיני ג'בת א-דיב, שליד הרודיון

בית הספר נהרס בעקבות עתירת עמותת הימין רגבים בטענה שאינו חוקי ואינו בטיחותי. בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים הורה למנהל האזרחי להרוס את בית הספר עד ה 5 למאי

שלום עכשיו: "זאת בושה גדולה שהמנהל האזרחי, שכעת סמוטריץ' מפקד עליו, הורס ביה"ס יסודי של ילדים של פלסטינים. בעוד הממשלה מעולם לא טרחה לממש את חובתם המוסרית והחוקית לספק את הצרכים בסיסיים ביותר של התושבים הפלסטינים בשטחים הכבושים, בשנים האחרונות היא אף מחמירה לעשות ומאמצת את מדיניות המתנחלים להרוס גם מבנים ארעיים שמספקים צרכים בסיסיים כמו חינוך. בושה לנו שזו מדיניות הממשלה."

 

הכפר ג'בת א-דיב נמצא למרגלות האתר הארכאולוגי הרודיון, ממזרח לבית לחם. הכפר סובל מהעדר תשתיות בסיסיות, החל מחיבור לחשמל ועד מבני ציבור. בכפר קיים בית ספר שמשמש את כל ילדי הכפר. בית הספר נמצא בקצהו הדרומי של הכפר והוא מורכב ממבנה ארעי, רחבת דשא סינתטית ומאגר מיכלי מים (מצורף צילום). בעקבות עתירה ולחץ של עמותת רגבים, לאחרונה פסק בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים שיש להרוס את ביה"ס עד ה 5 למאי.

בעבר המנהל האזרחי דחה את תוכניות המתאר של הכפר ולכן התושבים נאלצים לבנות ללא היתרי בניה ולמצוא מקורות חשמל חלופיים. בשנת 2017 המנהל האזרחי הרס את  בית הספר שבנו התושבים ואת מערכת החשמל סולרית שהקימה עמותתComet Me  במימון ממשלת הולנד. מערכת החשמל ובית הספר נבנו מאז מחדש, כצורך קיומי בסיסי לתפקוד הכפר.

בשנת 2018 עתרה עמותת הימין רגבים לבג"ץ בדרישה להורות למנהל האזרחי להרוס את מבנה בית הספר בכפר ג'בת א-דיב מאחר ונבנה ללא היתרים בשולי אחד האתרים הארכאולוגים החשובים בבגדה המערבית. בית המשפט קיבל את טענת רגבים וחייב את המנהל האזרחי להרוס את בית הספר, אך לא קבע לוח זמנים מחייב להריסה.

בשנת 2021 עתרה בשנית עמותת רגבים לבית המשפט המחוזי (בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים) והפעם דרשה שבית המשפט יורה על לוח זמנים קונקרטי למימוש התחייבות המדינה להרוס את בית הספר. בחודש מרס 2023, הורה בית המשפט העליון למדינה, להרוס את בית הספר תוך כחודשיים ועד לתאריך 5 במאי, 2023.

הרס בית הספר בג'ב א-דיב מצטרף לעתירות נוספות של עמותת המתנחלים רגבים בדרישה להרוס בתי ספר שנבנו בכפרים בגדה. כך למשל רגבים הגישה עתירה בדרישה שהמנהל האזרחי יהרוס את בתי הספר בכפר כיסאן, הנמצא ממזרח לבית לחם, חמאם אל מליח הנמצא מזרחית לשכם (בבקעת הירדן) ועוד.

צילום בית הספר מתוך העתירה לבג"ץ של עמותת רגבים