טוען..

עיריית ירושלים תאשר בניית התנחלות חדשה בלב שכונה פלסטינית

ביום ראשון הקרוב, 10/9/17, צפויה ועדת המשנה להתנגדויות של הועדה המקומית לתכנון ובניה בעיריית ירושלים לדון בבקשות להיתר בניה שהגישו מתנחלים לצורך הקמת 176 יחידות דיור בג'בל מוכבר בצמוד להתנחלות "נוף ציון". אם יאושרו הבקשות וייבנו, זאת תהיה ההתנחלות הישראלית הגדולה ביותר שנבנית בתוך שכונה פלסטינית.

שלום עכשיו: בניית התנחלות גדולה בלב שכונה פלסטינית תהווה מכה קשה לירושלים ולסיכוי להגיע לפתרון של שתי מדינות. נראה שהממשלה פתחה את כל הסכרים ומאפשרת השתוללות של מיזמי התנחלויות בלב השכונות הפלסטיניות בירושלים. הפרוייקט בגילגולו הקודם ("נוף ציון") הוכיח שהטענות כאילו מדובר בעסקי נדל"ן גרידא, אינן אלא היתממות. הסתבר שהישראלים לא מעוניינים לרכוש בתים בלב שכונות פלסטיניות והיחידים שמוכנים לגור שם הם אלה המונעים ממניעים אידיאולוגיים ואין בזה שום עניין כלכלי או נדלני אלא רק נסיון פוליטי למנוע פשרה בירושלים. 

בשנות ה-90 רכשו ישראלים חלקות קרקע בג'בל מוכבר מפלסטינים, והכינו תכנית בניה. בשנת 1994 אושרה תכנית מס' 4558 לבניית 395 יחידות דיור. בתחילת שנות ה-2000 החלה בניית שלב א' של הפרוייקט – שכונת נוף ציון עם 91 יחידות דיור. הפרוייקט נקלע לקשיים, כי הסתבר שדירות יוקרה בלב שכונה פלסטינית אינן אטרקטיביות והיחידים שמעוניינים לגור בו הם מתנחלים אידיאולוגיים ולאו דווקא בעלי אמצעים. החברה היזמית פשטה את הרגל ומכרה את הפרוייקט ליזמים שונים.

לפני כשנה הגישה חברה בשם "שמיני נכסים בע"מ" (Shemini Properties LTD) שבבעלותה חלקים נכבדים מהשטח, בקשות להיתר בניה לבניית 13 מבנים ובהם 176 יחידות דיור (בקשות מספר 1141-1146/2016). יש לציין שההליך של היתר בניה הוא הליך בירוקרטי בעיקרו, את ההחלטה העקרונית לאפשר את הבנייה קיבלה הועדה המחוזית לתכנון ובנייה בעת אישור התכנית ב-1994. הוצאת היתר בניה היא בסמכות הועדה המקומית לתכנון ובנייה שבעיריית ירושלים.

לבקשות ההיתר הוגשו התנגדויות ע"י בעלי קרקע ישראלים נוספים במתחם (שברשותם זכויות להקמת כ-100 יחידות דיור נוספות) על רקע מחלוקות על חלוקת הבעלות ביניהם במתחם.

הגורמים שעומדים מאחורי הבנייה – חברת "שמיני" נרשמה לפני שלוש שנים והיא בבעלות של כמה חברות זרות, הרשומות באוסטרליה, איי קיימן וארה"ב. מי שעומד מאחורי החברה הוא המיליארדר האוסטרלי קווין מרסטייר, שמממן פעילויות התנחלותיות שונות בירושלים, ונחשב לבעל עמדות קיצוניות ומשיחיות. חברת רמי לוי שיווק השקמה היא הבעלים של 15% מהחברה.