טוען..

לראשונה מאז מפת הדרכים: ממשלת ישראל מפקיעה קרקעות לשם הכשרת מאחז

ב-26/6/11 הוציא המינהל האזרחי "צו בדבר רכוש ממשלתי" שמשמעו הפקעה בפועל של כ-189 דונם מאדמות הכפר הפלסטיני קריות, לשם הרחבת ההתנחלות עלי והכשרת חלקים מהמאחז היובל וכביש הגישה אליו שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית, זאת למרות התחייבות ממשלת ישראל שלא להפקיע אדמות נוספות לשם הרחבת התנחלויות.

מדובר בצו שמכריז על קרקעות שנחשבו בעבר אדמות פרטיות פלסטיניות כ"אדמות מדינה" על סמך פרשנות ישראלית לחוק הקרקעות העותמאני מ-1858 לפיה קרקע שאיננה מעובדת במשך שנים אחדות ניתן להכריז עליה כאדמות מדינה. בהתבסס על פרשנות זו הכריזה ישראל לאורך השנים על קרוב למיליון דונם בשטחים כ"אדמות מדינה" (כ-16% מהגדה המערבית), ולאחר מכן הוקצו האדמות הללו לשימוש המתנחלים. הצו מאפשר לבעלי הקרקע לערער על ההכרזה בתוך 45 יום ובמידה שיצליחו להוכיח שהקרקע היתה מעובדת בשנים האחרונות הערר יוכל להתקבל.

הפקעת הקרקע נעשתה בעקבות שני בג"צים שהוגשו נגד ההשתלטות הלא חוקית על האדמות הפרטיות, האחד בג"צ של הארגון "יש דין" נגד בניית הכביש למאחז היובל על אדמות קריות, והשני של "שלום עכשיו" נגד בתים בתוך המאחז "היובל" שהוגש עוד כאשר הבתים היו בבנייה ובטרם אוכלסו.

ממשלת ישראל התחייבה שלא להפקיע אדמות לשם הרחבת התנחלויות. התחייבות זאת היוותה חלק מההסכמות שבין רה"מ שרון לבין הנשיא בוש בנוגע להתנחלויות, וגם רה"מ אולמרט חזר עליה בהזדמנויות שונות. רה"מ נתניהו חזר אף הוא על המחויבות של ישראל שלא להפקיע קרקעות חדשות. כך למשל בנאום בר אילן הודיע: "אין לנו כוונה לבנות ישובים חדשים או להפקיע קרקע להרחבת יישובים קיימים. אבל יש צורך לאפשר לתושבים לחיות חיים נורמאליים, לתת לאמהות ולאבות לגדל את ילדיהם כמו בכל משפחה בעולם".

Hayovel Declaration - Copy