טוען..

כנס חירום: מצילים את הדמוקרטיה – מתנגדים לסיפוח

לאחר חתימת הסכם קואליציוני בין נתניהו וגנץ, שבו ניתן אור ירוק לסיפוח שטחים החל מ-1 ביולי בהסכמה אמריקאית בלבד, יצאנו רשמית למאבק הציבורי בסיפוח. ביום שישי האחרון, 24.04.20 קיימנו כנס חירום מקוון עם מאות משתתפים, בהנחיית שקד מורג מנכ"לית שלום עכשיו ובהשתתפות ח״כ עפר שלח (ח״כ מטעם יש עתיד), אל"מ (במיל') ד״ר שאול אריאלי (מומחה לנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ופתרון שתי המדינות) וגב׳ יעל פתיר מנכ״לית הארגון היהודי-אמריקאי ג׳יי סטריט בישראל.

תקציר הכנס, באדיבות הפעיל עומר כהן:

ד״ר אריאלי הדגיש את המשמעויות הנרחבות של אקט הסיפוח: סיפוח, משמעו החלת החוק הישראלי על השטחים הכבושים, מהלך שעד היום נמנעה מדינת ישראל מלעשותו. הסיפוח נוגד את המשפט הבינלאומי והאמנות הבינלאומיות (אמנת האו״ם, אמנת ג׳נבה, אמנת רומא) ושורה של החלטות מועצת הביטחון הכללית של האו״ם (232, 338) והחלטות של העצרת הכללית (וביניהן 2334, שניתנה רק בשנים האחרונות, לפיה ההתנחלויות אינן חוקיות). אם ישראל תבצע סיפוח היא תוציא את עצמה ממשפחת העמים. 

כמו כן החלת החוק הישראלי בשטחים נושאת משמעות דרמטית לפלסטינים. אחד החוקים שיחולו יהיו למשל חוק נכסי נפקדים (המאפשר הפקעת בעלות בנכסים של מי שעזבו את שטחה החוקי של המדינה). 52% משטחי C נמצאים כיום בבעלות פרטית-פלסטינית. החלת החוק הישראלי על אותם שטחים, משמעה גזילתן של אדמות אלו. מדובר למעשה בכינון משטר אפרטהייד: משטר הכולל שתי מערכות חוק נפרדות לשתי קבוצות אתניות שונות, אשר משרת קבוצה אתנית אחת ומפלה קבוצה אתנית אחרת. וחשוב מכל, הסיפוח הוא סתירה ישירה של הסכמי אוסלו, וסכנה ממשית לביטול הסכמי השלום עם ירדן ומצרים שעלול לגרור פגיעה כלכלית ובטחונית אדירה. 

 

ח״כ עפר שלח פתח בכך שההשלכה של סיפוח חד צדדי היא בראש ובראשונה על יכולתנו להגיע לשיח עם הפלסטינים ואמר כי השליטה על 3 מיליון בני אדם מסכנת את חזון מייסדי המדינה וכי עדיין יש רוב בציבור הישראלי לפתרון שתי המדינות וגם השינוי שעבר העולם הערבי מאז 2011 מייצר לישראל הזדמנויות רבות לקידום פתרון. שלח הבהיר שהוא מתנגד לפעולות חד-צדדיות והזהיר מפני כך שסיפוח עלול כמעט בוודאות להביא לקיצה של הרשות הפלסטינית, דבר שיהווה סוף החזון של היפרדות מהפלסטינים, ויסכן את עצם שמירתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

שלח גם השיב למי שחושב שנתניהו לא יעז בסופו של דבר ״ללכת עד הסוף״ בנושא הסיפוח: אמנם נתניהו נמנע מביצוע של סיפוח במשך 11 שנים רצופות בהן הוא נמצא בשלטון. עם זאת נתניהו של השנה-שנתיים האחרונות הקצין את עמדותיו: במו״מ הקואליציוני עם בני גנץ, נתניהו התעקש שתהיה לו יכולת חד צדדית לספח. בני גנץ הסכים לכך, ופתח פתח לאקט שכזה. שלח תומך במשאל עם על הסכמים מדיניים ומאמין שאותו תנאי צריך לחול גם במקרה של סיפוח שטחים, כי בשני המקרים מדובר בהכרעה היסטורית.

יעל פתיר הדגישה כי בהתאם להסכם הקואליציוני שהתפרסם ברבים, הדבר העיקרי שיכול למנוע סיפוח חד צדדי על ידי ישראל, הוא התנגדות של הממשל האמריקאי למהלך. כיום מדינת ישראל נהנית מסיוע בטחוני נדיב של ממשל ארה״ב, תמיכה דו-מפלגתית של הפוליטיקה בארה״ב בישראל ותמיכה של יהודי ארה״ב בישראל. אם נתניהו ילך על סיפוח, יש סכנה לאובדן של כל אלו. נתניהו פגע ביחסים עם המפלגה הדמוקרטית בתקופת אובמה והקרע החריף בתקופת טראמפ. סיפוח, שאליו מתנגדת המפלגה הדמוקרטית, יכול להביא לכך שהנשיא הבא של ארה"ב, שעשוי להיות ג'ון ביידן, לא יוכל לעמוד מאחורי ישראל כפי שעמדו נשיאים קודמים.

עם זאת, שיתפה פתיר, הייצוג המונוליתי של יהדות ארה"ב ע"י ממסד ימני התפרק וכיום יש ייצוג מגוון החושף כי רוב יהודי ארה"ב תומכים בחזון שתי המדינות, כפי שגם מתבטא בפעילות של ארגונים כגון J street, Americans for Peace Now ואחרים. פתיר הדגישה שפעולות והתבטאויות של דמויות מובילות בחברה הישראלית, כגון אנשי ביטחון, חברה, משפט ורוח, וכן פעילות ציבורית נגד הסיפוח, מסייעים לשותפינו בארה"ב ומבהירים שסיפוח אינו אינטרס ישראלי אלא ההפך מכך.

כאמור, המאבק בסיפוח רק מתחיל, ואנחנו צריכים את כולכם איתנו. רוב הציבור בישראל, ללא קשר לאופן שבו הוא מצביע בקלפי, תומך בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, ולא שליטה על אוכלוסייה פלסטינית גדולה ונטולת אזרחות בתוך מדינת ישראל. סיפוח נוגד את רצון הרוב, הוא אקט אנטי דמוקרטי, אנטי ציוני אשר יגבה מחירים אדירים מישראל ומהאזור. חייבים להתנגד לסיפוח.

הצטרפו עוד היום למאבק. מלאו את טופס ההתנדבות דרך הקישור בתפריט הראשי של האתר.