טוען..

פרטנר ותוכנית: מחקרו החדש של דר׳ שאול אריאלי מנתח את עסקת המאה וסכנת הסיפוח

דר׳ שאול אריאלי עושה סדר בהתפתחויות המדיניות האחרונות בהובלת הממשל האמריקאי. הכוללות מחד את תוכנית ׳חזון השלום׳ של הנשיא האמריקאי, דונאלד טראמפ, ומנגד את הקריאות לסיפוח חד-צדדי של ראשי מועצת יש״ע וחברי כנסת מהימין.

מחקרו של דר׳ אריאלי מפריך מיתוסים קיימים על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ומציג סקירה השוואתית בין ׳עסקת המאה׳ של הנשיא האמריקאי, שיצאה לאור בינואר 2020, לתהליכי מו״מ קודמים בין הרשות הפלסטינית לישראל.

בנוסף דר׳ אריאלי מציג את ההתפתחות הצפויה בתהליך הסיפוח החד צדדי, שראשיתו בסיפוח חלק משטחי C וסופו האפשרי בהחלת החוק הישראלי על כלל הגדה המערבית. המחקר מנתח את הגורמים שעלולים להביא לתוצאה זאת, את נקודות היציאה האפשריות של ישראל מתהליך הסיפוח ואת תרחישי הקצה של התהליך, ותוצאותיהם החמורות לביטחונה, לכלכלתה, לדמותה, לזהותה, לערכיה ולמשטרה של מדינת ישראל.

לקריאת המחקר המלא לחץ כאן: פרטנר ותוכנית: ׳חזון השלום׳ של הנשיא טראמפ מול חלופת שתי המדינות, מאת דר׳ שאול אריאלי

צפו בדבריהם של דר׳ שאול אריאלי וח״כ עפר שלח בכנס החירום של שלום עכשיו: מצילים את הדמוקרטיה – מתנגדים לסיפוח.

דר׳ שאול אריאלי, שירת כקצין בכיר במערך הלוחם של צה״ל, וכן מילא תפקידי מפתח בתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. בין היתר שירת כמפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, ראש פרויקט הסכם הביניים בתקופתם של ראשי הממשלה רבין, פרס ונתניהו, סגן מזכיר צבאי לשר הביטחון וראש הממשלה, וכראש מנהלת המו"מ להסדר קבע בממשלת ברק והיה אחראי על עבודת המטה למשא ומתן הרשמי עם הפלשתינאים. דר׳ אריאלי נחשב לאחד המומחים המובילים לנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גבולות ישראל, ובמכשול הביטחון. כיום הינו עמית הוראה במרכז הבינתחומי הרצליה, ובאוניברסיטה העברית בירושלים. חוקר בכיר בקרן לשת"פ כלכלי, מיוזמי ומובילי "הסכם ז'נבה", חבר המועצה לשלום ולביטחון וחבר ועדת ההיגוי של "מפקדים למען ביטחון ישראל".

בקרו באתרו של דר׳ שאול אריאלי למידע נוסף על מחקרו, ספריו והרצאותיו.