טוען..

בג"ץ הבית בדרך האבות II


המדינה הבטיחה לפנות, בית המשפט קיבל, אבל בשטח – מרחיבים

ב-28/4/08 דחה בג"צ עתירה שהגישה שלום עכשיו עם מוניר מוסא מאלחאדר בדרישה להרוס את הבית שנבנה על אדמתו בניגוד לחוק, במאחז הלא חוקי דרך האבות. בית המשפט קבע כי לאור הבטחותיה של המדינה העתירה מיותרת: "על בסיס הצהרות המשיבים אנו מניחים כי הם יפעלו כפי שהדין מחייב אותם לנהוג בכל מי שבנה שלא כחוק".

מאז ועד היום לא רק שהבית לא פונה אלא שנמשכה הבנייה וההרחבה בו. לאור הימנעות הרשויות מלאכוף את החוק חזרנו והגשנו את העתירה בשנית ב-28/9/08.

לקריאת העתירה – לחצו כאן

לקריאת העתירה הקודמת – לחצו כאן

בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך 30 יום.

ב-5.2.09 הודיעה המדינה לבג"צ כי הוחלט לבצע את צווי ההריסה עד סוף אוגוסט 2009.
לתשובת המדינה

לאור הבטחת המדינה, בכתב ובעל פה, לבצע את צווי ההריסה עד סוף אוגוסט, רשם לפניו בית המשפט את ההבטחה בפסק הדין, ומחק את העתירה. לקריאת פסק הדין.

בתחילת אוגוסט 2009 הגישו המתנחלים שהקימו את הבית הלא חוקי, עתירה לבג"צ בתואנות שונות לעיכוב ההריסה. בניגוד להבטחה המפורשת שניתנה בכתב ובעל פה על ידי המדינה בעתירות הקודמות, שינתה המדינה את עמדתה והודיעה לבג"צ כי הגיעה להסכמה עם המתנחלים, לפיה הם יפנו את הבית מרצון (דבר שהוטל עליהם בצו שהוצא כבר שנה וחצי קודם לכן), ובתמורה המדינה תידחה את הריסת הבית למועד לא ידוע.
המתנחלים לא טרחו לצרף את בעל הקרקע הפלסטיני כמשיב לעתירה, והמדינה לא מצאה לנכון לפסול את הלגיטימיות של העתירה בשל כך, או אף ליידע את בעל הקרקע על דבר העתירה.
בעל הקרקע הפלסטיני, הגיש באמצעות שלום עכשיו, בקשה להצטרף לעתירה כמשיב