טוען..

בג"ץ הבית בדרך האבות

בתחילת חודש מארס 2008, גילה מוניר מוסא, תושב הכפר הפלסטיני אלחאדר, כי מתנחלים החלו לבנות בית חדש על חלקת הקרקע שבבעלותו. הבית החדש, נבנה כחלק מהמאחז "דרך האבות", שהוקם באופן לא חוקי על אדמות אלחאדר בשנת 2001. מוסא פנה מיד למשטרה ולמינהל האזרחי שהודיעו לו שמדובר במבנה לא חוקי וכי הוצאו צווי הפסקת עבודה נגד הבנייה. אלא שלמרות הצווים הללו הבנייה נמשכה במלוא המרץ. תוך ימים נבנו היסודות והוקמו הקירות, כעבור כשבועיים כבר יצקו את הגג, לנגד עיניו של מוסא שמלבד מחאות ותלונות במשטרה לא יכול היה לעשות דבר. בינתיים התברר שח"כ לשעבר יגאל ביבי מהמפד"ל, הוא שעומד ומשגיח מקרוב על עבודות הבנייה של המבנה.

ב- 3/4/08 הגיש מוסא יחד עם שלום עכשיו בג"ץ בדרישה להפסיק את הבנייה, להרוס את המבנה ולהשיב את הקרקע לרשותו.
לעתירה – לחצו כאן

בתשובת המדינה נאמר כי יש להיענות לבקשת העותרים לצו ביניים וכי המבנה אינו חוקי והוצא לו צו הפסקת עבודה וצו הריסה.
לתשובת המדינה – לחצו כאן

ב- 7/4/08 הוציא בג"ץ צו ביניים האוסר על איכלוס הבית עד לפסיקה סופית בעניין.
לצו הביניים – לחצו כאן

ב- 28/4/08 דחה בית המשפט את העתירה בקבלו את הבטחות המדינה שהבית יפונה וייהרס, על פי הצווים שהוצאו (הצבא, המנהל האזרחי והמשטרה הוציאו צוי הפסקת עבודה, צוו הריסה וצווי שטח צבאי סגור).
לקריאת ההחלטה – לחצו כאן

עתירה זו אמנם נדחתה, אך אין לצפות לפינוי מהיר, לא של הבית הזה, ולא של 25 הבתים הנוספים על אותו שטח, אשר קיבלו גם הם צווי הריסה סופיים ובכל זאת מתגוררים שם מתנחלים.

ב- 28/9/08 עתרה שלום עכשיו לבג"צ יחד עם בעלי הקרקע הפלסטינים בדרישה לפינוי כל המאחז

כמו כן, באותו תאריך עתרה שלום עכשיו לבג"ץ שוב בעניין הבית, לאחר שהבטחת המדינה לפנותו לא מולאה, ואף נצפו שם עבודות הרחבה. – למידע נוסף על העתירה השניה לחצו כאן