טוען..

מתנחלים כופים על ישראל התנחלות חדשה בחברון

בלילה בין 28 ל-29 במארס 2012 פלשו עשרות מתנחלים לבית בחברון, וטענו כי רכשו את הבית מהבעלים. בעלי הבית, קבוצה של פלסטינים, כולם יורשים של בעל הבית המקורי, טוענים שמדובר במסמכים מזויפים והגישו תלונה במשטרה.

התנחלות חדשה – רק באישור שר הבטחון

לפי החוק החל בשטחים, כל רכישה של נכסים פלסטינים בידי ישראלים דורשת את אישור שר הביטחון. אישור כזה נדרש כדי למנוע מצב שבו קומץ מתנחלים שמעוניינים לרכוש לעצמם בית ברמאללה, בשכם או בחברון, יכפו על מדינת ישראל עובדה פוליטית של הקמת התנחלות פרובוקטיבית בלב אוכלוסיה פלסטינית, ויכפו על צה"ל עובדה בטחונית שהוא ייאלץ להגן עליה. לכן, גם אם אמנם מדובר ברכישה אמתית ולא במסמכים מזויפים, כל עוד שר הביטחון לא מאשר את הרכישה – אסור למתנחלים להקים את ההתנחלות החדשה, ועל צה"ל לפנות את הפולשים.
שר הבטחון לא אישר את הרכישה הנטענת של הבית החדש בחברון, ולכן לפי החוק, על המתנחלים להתפנות מהבית.

אין זו הפעם הראשונה שהמתנחלים בחברון מנסים לקבוע עובדות בשטח בטענות רכישה מפוקפקות. ב-19 במארס 2007, פלשו מאות מתנחלים ל"בית המריבה" (שכונה גם "הבית החום") והקימו בו התנחלות. בהליך המשפטי בעקבות הפלישה הסתבר שהמתנחלים השתמשו במסמכים מזייפים, ושאלת הרכישה נשארה במחלוקת. שר הביטחון סירב לאשר את העסקה, וב-4.12.08 פונו המתנחלים מהבית בכוח, לאחר שבוע של אלימות קשה בינם לבין פלסטינים וכוחות הביטחון. יחד עם זאת, המתנחלים אכן הצליחו לגרום לצה"ל לתפוס את הבית ולהקים בו מוצב שמאוייש דרך קבע על ידי משמר הגבול.


"בית המריבה" בחברון, דצמבר 2008.

מקרה נוסף של השתלטות על בית בחברון ארע באפריל 2006, כאשר נכנסו כמה משפחות מתנחלים לבית נזאר (שכונה ע"י המתנחלים בית שפירא). במקרה זה, הסתבר שטענות המתנחלים לזכויות במבנה מבוססות על עסקה עם אדם שבכלל לא היה בעלים של המבנה. צה"ל פינה את המתנחלים ימים אחדים לאחר הפלישה.


בית משפחת נזאר בחברון, 10.4.06

המקרה אולי המקומם ביותר הוא המקרה של בית בכרי בחברון. בשנת 2001 פלשו מתנחלים לבית של זכריה בכרי בתל רומיידה בחברון, בטענה ששכרו את הבית מהבעלים החוקי. בדיקה שערך המינהל האזרחי העלתה שהמשכיר איננו הבעלים, וכי למתנחלים אין כל זכויות בבית, אבל המתנחלים לא פונו. זכריה בכרי פנה לבית משפט השלום בירושלים בדרישה לפנות את המתנחלים, ובית המשפט פסק שעל המתנחלים לפנות את הבית בתוך 30 יום. משחלפו 30 ימים, נאמר לבכרי כי המתנחלים המקוריים שהיו בבית אכן עזבו, עכשיו יש בו מתנחלים חדשים והוא רשאי לפנות שוב לבית המשפט.


מעניין לגלות שאחד הפולשים לבית בכרי, שבית המשפט קבע כי עליו להתפנות מהבית, היה שלמה לוינגר, שהתפרסם כעת כאחד ממובילי הפלישה החדשה של המתנחלים. מסתבר שכאשר אין אכיפה של החוק על המתנחלים, המדינה מעודדת למעשה את המשך הפרת החוק.