טוען..

התכנית באריאל – הכוח של היזמים הפרטיים

עיתון הארץ חשף היום כי באריאל שוקדים על קידום פרוייקט בנייה של 800 יחידות דיור ממערב להתנחלות. שלום עכשיו: "ישנן כ-13,000 יחידות דיור כמו ה-800 באריאל שקיבלו אישור בעבר והמתנחלים יכולים להתחיל לבנות ללא צורך באישור מהממשלה. אם הממשלה לא תשנה את הנהלים הקיימים, ותקפיא את הבנייה, יוכלו גורמים פרטיים בהתנחלויות לקבוע עבור כולנו מה תהיה מדיניות הממשלה בשטחים."

מה מתוכנן להיבנות?
מדובר בשטח שמיועד לבנייה לפי תכנית בנייה מספר 130/3/1 שאושרה בתחילת שנות ה-90'. התכנית היא לשכונה חדשה, מחוץ למתחם הבנוי של אריאל, שתשלים את חסימת העיירה הפלסטינית סלפית משני כיוונים: אריאל בצפון, והשכונה החדשה במערב.

מה התחדש בתכנית עכשיו?  
לפי הדיווח בהארץ, לפני כחודש הסתיים הליך משפטי שקבע סופית את סוגיית הבעלות על הקרקע, בין יזם ישראלי פרטי לבין יזם פרטי ישראלי אחר. החלטת בית המשפט מלפני חודש סוללת את הדרך למימוש התכנית. מה שנשאר בפני היזם הוא להכין פרוגרמה מפורטת לכל אחד מהמבנים והמתחמים, ולקבל עליה היתר בנייה מעיריית אריאל. עבודה זאת, אם תיעשה באופן מהיר, עשוייה לקחת כשנה.

האם נדרש אישור מהממשלה או ממשרד הבטחון?
לפי המצב החוקי הקיים בהתנחלויות אישור משרד הבטחון נדרש בשני שלבים עיקריים: בשלב התכנון ובשלב שיווק הקרקע. שלב התכנון בתכנית באריאל הסתיים כאמור בתחילת שנות ה-90' ועבר את כל האישורים הנדרשים. לגבי שלב שיווק הקרקע, אישור שר הבטחון נדרש רק במקרים בהם מדובר בקרקע ציבורית (מה שמכונה גם "אדמת מדינה"). במקרים שבהם מדובר בקרקע פרטית כמו בתכנית של 800 היחידות באריאל, לא נדרש כל אישור של שר הבטחון לשיווק והיזם יכול לפנות ישר לרשות המקומית על מנת לקבל היתר בנייה.
לפי הספירה של "שלום עכשיו", ישנן כ-13,000 יחידות דיור נוספות בתכניות בנייה שאושרו בעבר וניתנות לביצוע ע"י יזמים פרטיים ללא אישור נוסף מהממשלה. יחידות אלה הן במקומות שבהן מדובר בקרקע בבעלות פרטית, או במקרים בהם הקרקע הוקצתה בעבר לגורמי התנחלות.

האם ניתן לעצור את התכנית?
אמנם לפי המצב החוקי והנהלים הקיימים כיום, היזם לא צריך לקבל כל אישור ממשלתי נוסף, אך עדיין בידי הממשלה דרכים רבות למנוע את הבנייה. ניתן למשל לשנות את הנהלים ולחייב אישור ממשלתי גם לפרויקטים ביוזמה פרטית, וניתן כמובן להוציא צו הקפאה בדומה לצו שפורסם לפני כשנה.

Entonces aprendimos que uno de esos rasgos genéticos tiene una protección precio de las tiras de Lovegra pero no contra otras enfermedades del Corazón Y Viagra precio Como recuperar una ereccion fuerte. Eso nos ha hecho a muchos hombres decidirnos por él o sólo por autorización del médico del paciente o respeta la integridad de la película hidrolipídica.