טוען..

33 שנה לרצח אמיל גרינצווייג

זה המכתב שיישלח הערב אל לשכת ראש הממשלה בנושא 33 שנים לרצח אמיל גרינצווייג וגל ההסתה המשתולל ברשת וברחובות.
מזדהים ומסכימים עם תוכן המכתב?

 

״השבוע לפני 33 שנים, ב- 10.2.1983 נרצח אמיל גרינצווייג במהלך הפגנה של "שלום עכשיו" בירושלים.
שנים לאחר הרצח, סיפר הרוצח כי פעל לאחר שנחשף לגלי ההסתה שהציגו את אנשי השמאל כאויבים מסוכנים שרוצים ברעת ישראל. הרוצח תיאר כיצד המסרים הבוטים נגד אנשי שלום עכשיו חלחלו לתוכו והביאו אותו לעשות מעשה ולקחת חיים. עדותו של הרוצח, כמו גם עדותו של רוצח רה"מ יצחק רבין, הן הוכחות חיות לכך שמילים יכולות להרוג ושהסתה יכולה להסתיים בשפיכות דמים, על אחת כמה וכמה כאשר ההסתה מגיעה דווקא ממסדרונות השלטון ומופנית מדי יום כלפי קבוצות שונות באוכלוסייה המתנגדות למדיניות הממשלה.

דווקא במשמרת שלך, בשנים בהן אתה מכהן כראש ממשלה, רף האלימות וההסתה המשיך לעלות והגיע בחודשים האחרונים לשיא המזכיר את ההסתה שקדמה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. לצערנו, במקום לגלות אחריות לאומית ולהיאבק בשיח האלים, בחרת שוב ושוב ללבות את היצרים, להסית ולהעצים את חילוקי הדעות החריפים בחברה הישראלית לצורך רווחים פוליטיים.

מעשייך לא מסתכמים במילים בלבד. ממשלתך מקדמת חוקים שכל מטרתם להגביר את הקיטוב, השנאה והאיבה ולהוציא אל מחוץ למחנה ה"לגיטימי" עמדות, ארגונים ואנשים החושבים אחרת ממך. ערביי ישראל, פעילי זכויות אדם, פעילי שלום, אמנים, סופרים, כולם על הכוונת.

חוק העמותות שממשלתך מקדמת, אשר אין לו שום אח ורע באף מדינה דמוקרטית בעולם, הוא עוד דוגמא לניסיון הנואל שלך וממשלתך להציג ארגונים ופעילים כ-"שתולים" ולהגביר את השנאה והעוינות כלפיהם. אתה, שמתהדר מעל לכל במה בעולם, בכך שישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון, פועל מדי יום על מנת לצמצם את חופש הביטוי, להגביל את המרחב הדמוקרטי ולהשתיק קולות שאינם לרוחך.

ביום עצוב זה, יש לעשות חשבון נפש ולזכור לאן הסתה יכולה להוביל ועד כמה הפעולות שאתה וממשלתך עושים, מסכנות חיי אדם. אנו חשים שהאווירה ברחוב אלימה, רעילה, מסוכנת ובמקום להיאבק בכך, הממשלה תחת הנהגתך עושה הכל כדי להקצין זאת וללבות את האש.

כולנו תקווה כי פנייתנו זאת, לא תישאר עדות מצמררת שתקרא רק לאחר הרצח הבא וכי אתה וממשלתך תתעשתו, תפסיקו את מסע הרדיפה ותפעלו למיגור ההסתה המשתוללת.

בשם תנועת שלום עכשיו לדורותיה,
בכבוד רב,
שלום עכשיו.״