טוען..

שלום עכשיו לבג"צ: לפתוח בחקירה נגד ראשי הרשויות בהתנחלויות ונגד ראשי אמנה

תנועת שלום עכשיו הגישה עתירה היום לבית המשפט העליון בדרישה שיורה ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לפתוח בחקירות נגד האחראיים לעבריינות האידיאולוגית שמתקיימת לאורך שנים בהתנחלויות של בניה בלתי חוקית, הקמת שכונות והתנחלויות ללא היתרים וקביעת עובדות בשטח במקרים רבים מכספי ציבור באופן לא חוקי.

״עניינה של עתירה זו במנגנון ההונאה שהוקם על ידי קומץ ישראלים, שבאמצעותו קבוצה קטנה ומאורגנת קובעת עובדות בשטח וכופה את חזונה על מדינה שלמה, ובהימנעותם התמוהה של גורמי אכיפת החוק מחקירות המנגנון ועצירת פעילותו״.

העתירה הוגשה לאור העובדה שבמשך שנים נמנעת פרקליטות המדינה להורות על פתיחה בחקירות בנוגע לעברות שבוצעו על ידי תנועת אמנה, חברת הבת שלה בנייני בר אמנה וכנגד מועצת שומרון, בנימין, גוש עציון, הר חברון ובקעת הירדן.

במשך השנים הגישה שלום עכשיו מספר רב של תלונות כנגד הפרות חוק אלו בזמן שהתרחשו בשטח אך תלונות אלו לא הגיעו לכלל הכרעה אפילו בשאלה העקרונית האם יש צורך לפתוח בחקירה, וזאת למרות שלצד התלונות הוגשו ראיות משמעותיות שלכל הפחות מחייבות פתיחה בחקירה.

בין השאר מתייחסת העתירה לתלונות בנוגע לבניה הבלתי חוקית במאחזים כרם רעים, שכונת היובל ושכונת שחר הצעירה. בעתירה נפרסה יריעה רחבה של חשדות לעברות שבוצעו בריש גלי בהתנחלויות ובמאחזים עתניאל, גבעת הראל, נופי נחמיה, יצהר, חוות שדה בר, חמדת, קידה, מצפה יאיר, מבואות יריחו, מצפה דני, אחיה, פני קדם ועוד עשרות התנחלויות ומאחזים נוספים.

מנעד העבירות שבהן מדובר קשורות לבניה בלתי חוקית ומימונה, אי אכיפת החוק על ידי הרשויות כמחויב מתפקידן, הנפקת היתרי בניה פיקטיביים ועבירות נוספות.

לקריאת העתירה המלאה.

לקריאה על שיטת הבנייה בלתי החוקית של המתנחלים מתוך דוח קומבינת המאחזים.

שלום עכשיו ״רשויות אכיפת החוק במשך שנים מגוננות על עבריינות המתנחלים ונמנעים מלאכוף את החוק כנגדם והעמדת האחראים לדין. תופעה זו שקבוצה קטנה קובעת עובדות בשטח בניגוד לחוק וגוררת את כל הציבור הישראלי לחזון המשיחי שלה חייבת להיפסק. חובה על רשויות אכיפת החוק לפתוח ולמצות את החקירות בתלונות אלו ולהעמיד לדין את האחראיים להפרת החוק הבוטה והמתמשכת הזו״.