טוען..

המינהל האזרחי הקצה בחשאי למועצת אפרת קרקע בבעלות קק"ל לתכנון התנחלות חדשה

לפני כשנה וחצי הוציא משרד השיכון מכרזים לתכנון 20,000 יחידות דיור בהתנחלויות, ביניהם מכרז לתכנון 800 יחבא-נחלה (גבעת עיטם) ממזרח לאפרת. בעקבות החשיפה והביקורת הציבורית הורה נתניהו למשרד השיכון לבטל את המכרזים. כעת מסתבר שלמרות זאת הקצה המינהל האזרחי שטח של כ-300 דונם בבעלות חברת הימנותא של קקלצורך תכנון 800 יחידות דיור מצפון מזרח לאפרת.
התכנית להקמת גבעת עיטם באדמות א-נחלה, נחשבת למכשול משמעותי לאפשרות להגיע לשתי מדינות ולביקורת בינלאומית גדולה, והיא אף כונתה "E2" על משקל תכנית E1 שידועה כמכה קשה לשתי המדינות.

אדמות הימנותא של קק"ל בא-נחלה (גבעת עיטם)

אדמות הימנותא של קק"ל בא-נחלה (גבעת עיטם)

ביום רביעי 8/7/15 הגישה המדינה תשובה לבג"צ בנוגע להכרזת 1,300 דונם מאדמות א-נחלה כאדמות מדינה. בתגובה ציינה המדינה כי: "ההתקשרות החוזית היחידה הקיימת בגבעת עיטם הינה הרשאה לתכנון שניתנה למועצה מקומית אפרת שעניינה בשטח הרשום ע"ש הימנותא".
אחת מטענות העותרים היתה כי ההכרזה נועדה מראש לצורך ההתנחלות, ולכן יש לפסול אותה. בין השאר הם טענו כי משרד השיכון כבר שכר מתכננים להכנת תכניות בניה בגבעת עיטם. בתגובה טענה המדינה כי המתכננים נשכרו לתכנון בסמוך לגבעת עיטם, והוסיפה כי הקרקע שהוקצתה לתכנון בתוך גבעת עיטם איננה חלק מהשטח שהוכרז כאדמות מדינה אלא שטח ששייך לחברת הימנותא של קק"ל.
לפני כחצי שנה החליט בגלדחות את רוב הטענות של העותרים ולהשאיר לדיון את שאלת העיבוד החלקי בכמה מהחלקות שהוכרזו. העותרים הגישו מפה של החלקות שלטענתם יש להחזיר לדיון. בתגובה מבקשת המדינה לדחות את העתירה משום שהמפה כללית מדי ואינה עונה לבקשת בית המשפטבימים אלה יחליטו שופטי בגעל גורל העתירה.

לסיפור המלא של ההתנחלות, השלכותיה ואופן ההשתלטות על הקרקעות – ראו כאן.