טוען..

מועצה אזורית גוש עציון מימנה פעילות בלתי חוקית במהלך 2017 במאות אלפי שקלים

ממידע שהגיע לידי התנועה לחופש המידע עולה כי המועצה האזורית גוש עציון מימנה בניה בלתי חוקית ופיתוח באתרים בלתי חוקיים במאות אלפי שקלים במהלך שנת 2017. כמו כן למרות שהמועצה אחראית על אכיפת החוק בתחום הבניה, המועצה הוציאה מכספי הציבור למעלה מ – 150 אלף ש״ח לקמפיין נתיב האבות (בשנת 2017 בלבד) נגד מימוש פסיקת בג״ץ ונגד אכיפת החוק על בניה בלתי חוקית.

 

כך השיטה עובדת

מימון בניה בלתי חוקית:

בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה התנועה לחופש המידע בנוגע להוצאות המועצה בשנת 2017 עולה כי המועצה מימנה במאות אלפי שקלים בניה בלתי חוקית ושירותים לאתרים לא חוקיים.

מהנתונים עולה כי המועצה אישרה הוצאה של 580,593 ש״ח על פרויקטים בלתי חוקיים במאחזים איבי הנחל, שדה בועז, חוות קשואלה נתיב האבות ועוד. עד סוף שנת 2017 הוציאה בפועל המועצה כ – 557,192 ש״ח מהסכום שאושר.

דוגמאות לפרויקטים במימון המועצה במאחזים לא חוקיים:

דוגמאות לפרויקטים בלתי חוקיים במימון המועצה.

הוצאות בהקשר המאחז הלא חוקי נתיב האבות:

העברת אתר ההנצחה בנתיב האבות:

בעקבות פסיקת בג״ץ בעתירת שלום עכשיו לפינוי 17 מבנים בלתי חוקים במאחז נתיב האבות פונה במאי 2017 מגדל תצפית מעץ שהוקם לזכרם של סא"ל עמנואל מורנו וסגן עזרא אשר שהוקמה במקום בניגוד לחוק על אדמה פלסטינית פרטית . סמוך לאחר מכן החלה בנייה של מגדל תצפית חדש, במבנה אבן מאסיבי, על קרקע שהוכרזה לאחרונה כ"אדמת מדינה" אבל בעל הקרקע הגיש ערר על ההכרזה שעדיין תלוי ועומד בפני ועדת הערר. הבניה נעשתה ללא היתר וללא תכנית בתוקף, ובעלי קרקעות סמוכות התלוננו כי עודפי העפר שפונו במהלך הבניה הושלכו על אדמתם הפרטית. מהנתונים עולה כי המועצה הוציאה 189,587  ש״ח עבור תכנון ובניית מגדל התצפית החדש לזכרם של מורנו ואשר.

המועצה כאחראית על אכיפת חוק ממנת קמפיין נגד האכיפה ופסיקת בג״ץ בנתיב האבות:

למרות שאחד מתפקידיה של רשות מוניציפלית היא אכיפת חוקי הבנייה בשטחה, מועצה אזורית גוש עציון מימנה ודחפה את קמפיין נתיב האבות נגד הפינוי הצפוי. מהנתונים עולה כי המועצה אישרה הוצאה של כ – 170,000 ש״ח עבור הקמפיין שכל כולו נגד אכיפת החוק במקום ונגד בית המשפט העליון. בפועל הוצא עד סוף 2017 עבור שירותי פרסום, ניהול קמפיין, שלטי חוצות, משרד יחסי ציבור ועוד 164,688 ש״ח. עוד על תיק נתיב האבות. יש לציין שהנתונים לא כוללים את שנת 2018, שבה הקמפיין היה יותר אינטנסיבי.

חלקה 91 כאתר חלופי עבור מפוני נתיב האבות:

כפי שהחליטה הממשלה, המועצה עוסקת בחודשים האחרונים בבניית האתר החלופי למפוני נתיב האבות בחלקה 91 הסמוכה למאחז למרות שמדובר בעברייני בניה שפלשו לקרקע לא להם ובנו את ביתם בניגוד לחוק. לצורך תכנון האתר החלופי אישרה המועצה בשנת 2017 סך של כ – 855,000 ש״ח. עד סוף השנה הוציאה מוא״ז גוש עציון 633,932 ש״ח מהסכום הכולל. כזכור בפברואר האחרון אישרה הממשלה תקציב של 60 מיליון ש״ח כפיצוי על פינוי הבתים במאחז למפונים וכן למועצה האזורית גוש עציון למרות שמדובר בפורעי חוק. עוד על ההחלטה על הפיצוי הכספי.

למרות החלטת בג״ץ המועצה ממנה עוד ניסיונות להציל את הבתים הלא חוקיים:

פסק דין נתיב האבות היה מוחלט וברור וקבע שעל המדינה לפנות את 17 המבנים שנבנו בניגוד לחוק על אדמות פלסטיניות פרטיות. למרות זאת המועצה עשתה הכל כדי להכשיר לפחות חלק מהבתים. עתירת המתנחלים בנושא נדחתה ובקשת ההבהרה חזרה על האמירה הברורה שעל כל 17 המבנים להיהרס כליל. למרות זאת המועצה המשיכה בניסיונותיה והוציאה למעלה מ – 35,000 ש״ח עבור חוות דעת הנדסית לבתים השונים במסגרת הרעיון לנסר חלק מהבתים. כאמור כל הניסיונות לא צלחו ובית המשפט פסק כי כל המבנים צריכים להיהרס. עוד על ניסיונות הצלת חלק מהבתים.

תשלומים נוספים:

  • כספים לעמותת רגבים – בין השאר, שילמה המועצה לעמותת רגבים, שפועלת נגד פלסטינים המתגוררים באזור C ונגד בניה בלתי חוקית שלהם ושל ערבים בתוך ישראל, 45,000 ₪ תמורת תצלום אוויר. (זאת מלבד 300,000 שקלים נוספים שהעבירה המועצה לרגבים בהקשרים אחרים, שלא מופיעים ברשימת ההוצאות).
  • פעילות הסברה של המועצה – מלבד מימון הסברה נגד פינוי הבתים בנתיב האבות המועצה אישרה 1,755 ₪ עבור סיור טרקטורונים לח"כ יהודה גליק; 2,106 ₪ לביצוע סקר בשאלת החלת הריבונות על גוש עציון וכן 7,020 ₪ נשיונל ישראל ניוז קום עבור שידור חי מטקס יום הזיכרון ע"י ערוץ 7 אנגלית.
  • כספים לחברת בת של המועצה – ברשימה מופיעים קרוב ל-4.5 מיליון ₪ שאושרו לתשלום לחברת "מבני עציון" שהיא חברת בת של המועצה. לגבי חלק קטן מהסכום יש פירוט של מטרת התשלום (למשל, מיכל מים לחירום בביה"ס בתקוע 200,000 ₪; הנגשת תחנות אוטובוס – 113,000 ₪). אך 2.6 מיליון ₪ הם ללא הסבר (תחת הכותרת: "מבני עציון מ. השיכון"). יתכן שמדובר בפרוייקטי פיתוח שבמימון משרד השיכון. אבל אין לנו מידע על כך. בנוסף ניתנו לחברה 1.5 מיליון ₪ לצורך תכנון שכונת אניפילים באלון שבות.
  • ארועי היובל – המועצה אישרה סך של כ-240,000 ₪ להפקת ארועי היובל.

לרשימה המלאה כפי שהתקבלה ממועצת גוש עציון: הזמנות מועצת גוש עציון 2017

בשלום עכשיו קוראים להפסיק את העברת הכספים על ידי רשויות לפעילות בלתי חוקית ״הגיע הזמן שרשויות רשמיות שמחויבות לפעול על פי חוק יפסיקו לממן פעילות בלתי חוקית, לתקוף את בג״ץ ולפעול נגד אכיפת החוק והכל מכספים ציבוריים. על משרד הפנים לשים סוף לתופעה הרעה הזו ולהחזיר את כספי משלמי המיסים בחזרה״.