טוען..

לקראת ההצבעה על חוק ההסדרה

אז למה אסור לתת לחוק ההסדרה להיכנס לספר החוקים של ישראל?

לאחר שמערכת הביטחון והיועמ"ש הביעו התנגדות חריפה לחוק, ולמרות שנתניהו עצמו קבע שחוק ההסדרה יביא את ישראל להאג, נתניהו מתכוון להעביר היום בכנסת חוק שיפגע באינטרס הישראלי, יכשיר גזל של קרקע מבעליה ויהפוך את אזרחי ישראל לגנבים.

  1. הצעת החוק היא סיפוח ומסכן את חיילי צה"ל: הצעת החוק מבקשת מהכנסת לחוקק בפעם הראשונה חוק שחל מחוץ לגבולות המדינה ומעבר לסמכותם של חברי הכנסת. לתושבים הפלסטיני שיושפעו מהחוק אין זכות בחירה לכנסת, ולמעשה מדובר בחקיקה בלתי דמוקרטית בעליל. ראש הממשלה הזהיר בעבר שחוק זה יוביל את חיילי צה"ל להאג. מתוך דבריו של אחז בן ארי, היועמ"ש של משרד הביטחון: "מערכת הביטחון מתנגדת לחוק, חד וחלק. אני מתקשה להאמין שחוק כזה היה עובר בישראל. נתניהו אומר שזה מתכונת להגיע להאג – האם ימצא עובד ציבור שירהיב עוז ויחתום על צו הפקעה? מישהו צריך לחתום על חוק שמנוגד לחוק הבינלאומי."
  1. היועמ"ש מתנגד להצעת החוק: משמעות הדבר היא כי הוא אינו יכול להגן עליה מפני בג"ץ וחמור מכך, הדבר מעיד על חומרת הצעת החוק. בהתייחסותו לגרסה קודמת של הצעת החוק, קבע היועץ כי הצעת החוק "אינה חוקתית ונוגדת את הדין הישראלי והבינלאומי". ראוי לציין, כי גם לאחר השינויים היועמ"ש מסרב לתמוך בהצעת החוק.
  1. חוק ההסדרה יכשיר בנייה לא חוקית על קרקע פלסטינית פרטית: הצעת החוק תאפשר להכשיר בדיעבד גזל של אדמות פרטיות ב-55 מאחזים לא חוקיים ובעשרות התנחלויות. דו"ח של שלום עכשיו בדק ומצא כי קיימים 3,921 יחידות דיור (יח"ד) על גבי 8,183 דונם של אדמות פרטיות פלסטיניות (שאינן בצו תפיסה לצרכים צבאיים).
  1. חוק ההסדרה מבטל את הדברה "לא תגנוב" ומעניקה אור ירוק למתנחלים להמשיך לגזול: עפ"י הצעת החוק, כל אדם אשר גר בהתנחלות בשטחים יכול לקחת אדמה פרטית של פלסטינים לטובת ההתנחלות. הצעת החוק לא רק מכשירה בדיעבד גזל של אדמות, אלה גם מעניקה אור ירוק למתנחלים להמשיך בגזל אדמות בעתיד, מתוך ידיעה שהאדמות "יוסדרו" לאחר מכן בתמיכת הממשלה.
  1. מכה אנושה לדמוקרטיה ובית המשפט העליון: הצעת החוק מבקשת לבטל החלטות בית משפט קודמות שאינן מתירות גזל אדמות פרטיות בשטחים לטובת התנחלויות. בג"ץ אלון מורה, משנת 1979, שאחריו ראש הממשלה בני בגין הכריז כי "יש שופטים בירושלים", קבע שאסור להקים התנחלויות על אדמות פרטיות.
  1. לא מדובר בהפקעה:  כאשר מפקיעים אדמות פרטיות בישראל, ההפקעה נעשית לטובת כלל הציבור. במקרה של חוק ההסדרה מדובר על הפקעת אדמות פרטיות לטובת אנשים פרטיים אחרים – רק מלאום אחר. חשוב לזכור שעל אף טענות המתנחלים כי לא ידעו כי מדובר באדמות פרטיות, מאחזים לא חוקיים בגדה מקבלים מיד עם הקמת צווי הריסה והפסקת עבודה. כך היה במאחז מגרון, וכך במאחז עמונה.

מודעה שפרסמנו היום (30.1.2017) בעיתון הארץ:

מודעה: עומק ההסדרה כעומק החקירה