טוען..

לא ככה, לא עכשיו! – משמרת מחאה מול טקס העברת השגרירות

למה העברת השגרירות באופן ובעיתוי הנוכחי היא מכה לחזון שתי המדינות?
(להרשמה למשמרת המחאה ביום שני לחצו כאן: https://bit.ly/2K8rWxl)

העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים, באופן שהיא עומדת להיעשות ובנסיבות הנוכחיות, היא מכה אנושה למאמצים להביא שלום לאזור. בנסיבות הנוכחיות, מירושלים עלולה לצאת בשורה קיצונית ומרה שתוביל לשפיכות דמים.

לדברי הנשיא טראמפ, ברקע הדברים עומדת הורדת נושא ירושלים מסדר היום. זו קביעה משוללת יסוד ומסוכנת שאין לתת לה יד. ירושלים היא בירת ישראל והיא תהיה כזו עם שגרירות ארצות הברית או בלעדיה. אך ירושלים היא גם ביתם של מאות אלפי פלסטינים וחלקים ממנה נמצאים בלב המחלוקת בין ישראל לעולם הערבי כולו. העברת השגרירות באופן חד-צדדי, תוך השפלה פומבית של הצד הפלסטיני, בעיתוי הנוכחי – מהנפיצים שידעה ישראל, היא צעד ציני ומסוכן. צעד כזה לא רק שלא יעגן את הריבונות הישראלית בירושלים – הוא עלול להוביל להבערת השטח בירושלים, בגדה ובעזה, ולהגברת המתיחות המדינית והביטחונית באיזור.

לכן אנו קוראים לאופוזיציה ולציבור להשמיע יחד איתנו קול צלול וברור נגד המהלך החד-צדדי, ונגד השלכותיו ההרסניות על תהליך השלום ועל היציבות באיזור.

בנסיבות אחרות, העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים תוכל להיות יום חג אמיתי ופתחו של עידן חדש במזרח התיכון. בנסיבות הנוכחיות, שר הביטחון הבהיר בעצמו כי "למהלך יהיה מחיר ושווה לשלם אותו". את המחיר הזה נשלם כולנו, והוא לא מחויב המציאות. על כל כוחות האופוזיציה חלה אחריות להרתיע ולהתריע, ולא לחגוג עם הימין המתנחלי מהלך בעייתי וחסר אחריות שכזה.

כולנו מייחלים ליום, בו העולם כולו יכיר בירושלים כבירת ישראל, ומדינות רבות יעבירו אליה את השגירויות שלהן. אך ללא הסכם בינינו ובין הפלסטינים, המבוסס על פתרון שתי המדינות עם שתי בירות – בירושלים המערבית ובירושלים המזרחית – ישראל תמשיך להיות מדינה כובשת וסרבנית שלום, ועתידה כמדינה יהודית ודמוקרטית ימשיך להתערער.

אנו מצפים מכל מי שמתנגד למדיניות הסיפוח של ממשלת נתניהו להביט למציאות בעיניים ולנהוג באחריות.

אנו קוראים לחברי האופוזיציה – אל תהיו ניצבים במופע של נתניהו וטראמפ.
אל תעניקו בנוכחותכם לגיטימציה לאויבי השלום.
אמרו אמת לציבור ששלח אתכם: לא ככה, לא עכשיו – העברת השגרירות בעת הזאת, באופן הזה, פוגעת בישראל ומסכנת את הביטחון של כל תושבי האזור. אנו מצפים ממי שנבחרו על מנת לקדם את השלום ואת עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית להיות האופוזיציה לשלטון הימין ההרסני, להתנהל בהתאם ולהציג אלטרנטיבה בסוגיה המורכבת והחשובה ביותר לעתידה וביטחונה של מדינת ישראל.

להצטרפות למשמרת מחאה שנקיים ביום שני הירשמו כאן: https://bit.ly/2K8rWxl

אנו מבעירים בזאת את חזון שתי המדינות