טוען..

הדבר האחרון שישראל צריכה היום הוא מלחמת דת סביב הר הבית!

בשבוע שעבר אירע פיגוע מתועב בהר הבית שמטרתו הייתה להצית את הסכסוך ולגרור את כולנו להסלמה ומלחמת דת. בין אם מניעי המחבלים בשבוע שעבר היו לאומניים או דתיים, ללא אחריות ושיקול דעת מצד ממשלת ישראל, הפיגוע בהר עשוי להפוך סכסוך לאומי בר פתרון, לסכסוך דתי עקוב מדם.

במשך דורות יהודים לא עלו להר הבית אלא התפללו ברחבת הכותל המערבי. עכשיו מנסים בימין הקיצוני לדחוף את נתניהו לשנות את הסטטוס קוו הנהוג בהר במשך שנים ובכך להתסיס את העולם המוסלמי כולו. את סידורי הביטחון בהר יש לקבוע בהסכם עם הפלסטינים ולא בצורה חד צדדית, שכל מטרתה לגרור את האזור לעימות מסוכן, כדי להרחיק כל סיכוי לפשרה עתידית בין העמים.

6 נקודות למחשבה:
———————-
1. הר הבית הוא אחד המקומות הקדושים ליהדות ולאסלאם.

2. ממשלת ישראל החליטה ב-1967 שהר הבית ינוהל ע"י הוקף והוחל סטטוס קוו לפיו הוקף מנהל את האתר המוסלמי. התנהלות זו מאפשרת למוסלמים להתפלל וליהודים לבקר. ההלכה היהודית אף היא אוסרת על יהודים להתפלל במקום. מדובר במקום הנפיץ ביותר באזור, ראינו זאת באינתיפאדה השנייה, וב-2014 טרם ההבנות עם ירדן.

3. הסכסוך הישראלי פלטסיני אינו סכסוך דתי, זהו סכסוך לאומי ואסור שגורמים דתיים וקיצוניים מהימין הקיצוני והמתנחלי יהפכו אותו לדתי ובכך יהפכו אותו לסכסוך בין יהודים לעולם המוסלמי כולו, אשר רואה בהר הבית כאחד המקומות הקדושים ביותר.

4. ההחלטה להציב מגנומטרים נעשתה ללא כל תיאום עם הוקף או עם גורמים מוסלמים באזור ובאופן שבמקום לספק ביטחון עלול להוביל להסלמה מיותרת. נתניהו בהחלטה פזיזה, עלה על עץ גבוה, הפעם גבוה מידי ומתוך הדחף האובססיבי לרצות את שותפיו בימין הקיצוני, מוצא עצמו היום מחושק לחלוטין. הוא כבר הבין אתמול שעליו לסגת מרעיון המגנומטרים ובעקבות הלחץ הוא "מקיים התייעצויות". האם חיי אדם שווים לחץ פוליטי?

5. הצבת המגנומטרים היא מפגן ריבונות של הממשלה ותכליתה אינה ייצור ביטחון. אם המגנומטרים אכן מונעים פיגועים בהר הבית, איך יכול להיות שהשב"כ וצה"ל מתנגדים להצבתם וקוראים להסירם?

6. מדוע נתניהו לא עצר וביטל את ביקורו בהונגריה וטס ישירות לירדן כדי להרגיע את הרוחות ולהגיע להבנות עם מלך ירדן?

מחר תתקיים תפילת יום השישי בהשתתפות עשרות אלפי מתפללים מוסלמים. אם לא ינוהל בשיקול דעת ואחריות מקצועיים, ובשיתוף פעולה עם כל גורמים הביטחון ועם השותפים הבינ"ל, האירוע עשוי להידרדר לאירוע רב נפגעים.
אנו קוראים לנתניהו – היה המבוגר האחראי בממשלתך – אל תגרור את ישראל למעגל דמים. הדבר האחרון שישראל צריכה הוא מלחמת דת על הר הבית!