טוען..

שלום עכשיו לבגצ: לחקור את האחראים לבניה הבלתי חוקית במאחזים

שלום עכשיו עתרה היום לבג"צ בדרישה להורות ליועמ"ש לממשלה ולפרקליטות לפתוח בחקירה נגד תנועת אמנה והמועצה האזורית מטה בנימין בקשר למעורבותם בבניה הבלתי חוקית במאחז כרם רעים שהולך ונבנה בימים אלה בלב השטחים. כמו כן, דורשת העתירה מבית המשפט להוציא צו ביניים להפסקת כל העבודות במאחז עד לבירור העתירה.

לקריאת נוסח העתירה לחצו כאן.

בשנה האחרונה החלו להיבנות בקצב מסחרר עשרות מבני קבע להקמת התנחלות חדשה בשם "כרם רעים" ממערב לרמאללה. בעוד שהשיח הציבורי עוסק בהבטחת ראש הממשלה למפוני עמונה להקים התנחלות חדשה, מסתבר שבשטח הולכת ומוקמת לה התנחלות חדשה אחרת, ללא אישורים, וללא כל דיון או ביקורת ציבורית. בעתירה מצביעים העותרים על ראיות לכאורה של מעורבות פעילה בבניית המאחז של תנועת אמנה והעומד בראשה, זאב חבר (זמביש), וכן של המועצה האזורית מטה בנימין והעומד בראשה.

בדוח "קומבינת המאחזים" שפרסמה לאחרונה שלום עכשיו, נחשפה השיטה של המתנחלים ליצור עובדות בשטח, בניגוד לחוק וללא החלטה ממשלתית, תוך ניצול של מערכות שלטוניות וכספי ציבור. מהדוח עולה שאחד הגורמים המרכזיים לפריחת תופעת המאחזים והבניה הבלתי חוקית בהתנחלויות הוא העובדה שאין כל אכיפה, שהאחראים לעבירות הבנייה ולמערכת הפיקטיבית של ההיתרים יודעים שלא יאונה להם כל רע והם יכולים להמשיך ולקבוע עובדות בשטח שאת תוצאותיהן נושא כל הציבור הישראלי. גם מעט המקרים שבהם נאלצו הרשויות לפתוח בחקירה בנושאים אלה, התיקים נסגרו בעילות שונות.

שלום עכשיו: ההפקרות בכל הקשור בבנייה במאחזים ובהתנחלויות חוגגת, והממשלה ורשויות אכיפת החוק לא נוקפות אצבע כדי לעצור את התופעה. אנחנו לא נרפה מהנושא עד שהאחראים יועמדו לדין ויובטח שככל שהממשלה מעוניינת לבנות בשטחים – הדבר ייעשה רק בהחלטה דמוקרטית אחרי ויכוח ציבורי, ולא ע"י מיעוט קטן שמנצל משאבים ציבוריים וקובע עובדות בשטח שמסבכות מדינה שלמה.

המאחז כרם רעים