טוען..

מתנחלים השתלטו על בית פלסטיני בעיר העתיקה בחברון

לפני כמה ימים נכנסו מתנחלים לבית משפחת ערפה, בקסבה של חברון, והתחילו בשיפוצים בנכס. בשנות ה-80' הוקמה ההתנחלות אברהם אבינו בעיר העתיקה בחברון, בצמוד לבית משפחת ערפה. בני משפחת ערפה, כמו מאות משפחות באזור, נאלצו לנטוש את ביתם לפני שנים בגלל מגבלות התנועה שהטיל צה"ל על האזור.

משפחת ערפה פנתה באמצעות עורך דין סאמר שחאדה ליועץ המשפטי בדרישה לפנות את המתנחלים מביתם, וככל שהמתנחלים לא יפונו בהקדם הם יפנו לבג"צ.

שלום עכשיו: "מדובר בשיטה: בתחילה צה"ל סוגר רחובות, חנויות ובתים פלסטינים כדי להגן על קומץ מתנחלים; לאחר מכן, בגלל המגבלות הקשות נאלצות המשפחות הפלסטיניות לעזוב את ביתן; ולאחר מכן, משתלטים מתנחלים על הבתים הריקים, ללא שום אישור; ולבסוף הממשלה נותנת להם להישאר ולבסס התנחלות חדשה, לא חוקית, בלב האוכלוסיה הפלסטינית. ממשלת ישראל לוקחת חלק פעיל בהרחבת ההתנחלות בחברון, ובכך שהיא לא מפנה את המתנחלים מיד, היא שותפה לגזל".

אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים משתלטים בשיטה זו על בתים שנעזבו על ידי פלסטינים באזור העיר העתיקה:

בית בכרי – לפני כחודש וחצי פסק בית משפט השלום בירושלים כי על המתנחלים לפנות את בית בכרי בתל רומיידה, לאחר שבשנת 2001 נכנסו אליו. בתחילה טענו המתנחלים כי שכרו את הנכס מהבעלים, ולאחר מכן כי רכשו אותו, ולבסוף אף טענו שהם פועלים בשם הקדש יהודי שהיה הבעלים של השטח במאה ה-19, אך טענותיהם נדחו שוב ושוב בבית המשפט. יחד עם זאת עד היום המתנחלים ממשיכים בגזל, ולא פונו מהבית כי הממשלה נמנעה מלאכוף את החוק על המתנחלים. להרחבה ראו כאן.

בית אבו רג'ב – לפני כשנה פינו המתנחלים את בית אבו רג'ב (המכונה ע"י המתנחלים "בית המכפלה"), לאחר שבית המשפט העליון קבע כי עליהם לפנותו. בדיעבד הסתבר ששר הביטחון נתן למתנחלים "רשות" להשתלט על בית משפחת זעתרי, בתמורה לפינוי שקט של בית אבו רג'ב.

בית זעתריבשני המקרים, של זעתרי ואבו רג'ב, טענו המתנחלים כי הם רכשו את הבית מבעליו, אך עד היום לא הצליחו להוכיח את הרכישות ולרשום את הקרקע על שמם. למרות זאת הממשלה לא עשתה את המוטל עליה ולא פינתה אותם, אלא בהתערבות בג"צ. עתירה של משפחת זעתרי לפינוי המתנחלים מביתה קבועה לדיון ב-8/7/19.

בית נזאר – בשנת 2006 נכנסו מתנחלים לבית משפחת נזאר ברחוב השוהדא בחברון, וטענו כי שכרו את הבית מהבעלים. באותם ימים התמנה עמיר פרץ ממפלגת העבודה לשר הביטחון והממשלה מיהרה לפנות אותם, והחיילים נאלצו להתעמת עם המתנחלים שהתנגדו לפינוי, זרקו עליהם חפצים ושפכו עליהם צבע.

השוק הסיטונאי – לפני כעשור נכנסו מתנחלים לשורה של חנויות בשוק הסיטונאי והקימו בהן דירות, רק בעקבות בג"צ הם פונו, פינוי שהיה כרוך באלימות רבה.

חנויות בשוק החסבה – בעקבות עתירה של בעלי החנויות ושלום עכשיו לבג"צ פונו מתנחלים מארבע חנויות אליהן פלשו בשוק החסבה (סמוך לשכונת אברהם אבינו).

נכסים נוספים – בנוסף על אלה המתנחלים השתלטו לאורך השנים על חנויות רבות בסמוך להתנחלות אברהם אבינו, ולנכסים נוספים באזור בית הדסה ומעולם לא פונו.